10 funkcií turistického batoha, ktoré určite oceníte

Turistické batohy a krosny – zádový systém AAS IDajte si pred seba svoj turistický batoh a poďte s nami skontrolovať, či má 10 vlastností spoľahlivého spoločníka na cesty. Správny turistický batoh totiž ponúka rad vychytávok, ktoré naplno oceníte až v praxi.

 

1. Chrbtový systém alebo Chrbát k zadnej časti batoha sadá

Chrbát predstavuje kľúčovú časť batoha. Správne navrhnutý chrbtový systém zaisťuje nielen pevnosť batoha, ale aj odvetrávanie, aby sa vám chrbát nadmerne nepotil. V ponuke LOAP nájdete nasledujúce chrbtové systémy batoha:

  • AAS I – Air adjustable system I
  • AFS – Air flow system
  • AVS – Air ventilation system
  • SBS – Solid back system

Turistické batohy a krosny – ramenní popruhy

Podrobnejšie popisy jednotlivých typov nájdete na stránke Technológie a materiály.

 

Rovný chrbát batoha viac priľne k telu, preto by mal byť vybavený vypchávkami, vyvýšenými nad samotný chrbtový panel. Vytvorí medzi vami a batohom medzeru, cez ktorú bude vzduch voľne prúdiť.

 

Niektoré turistické a cyklistické batohy majú špeciálne navrhnutý nosný systém, vďaka čomu je chrbtový panel vypuklý smerom do stredu batoha, takže nepriľne k vášmu chrbtu. Vzduch teda môže medzi vami a batohom bez obmedzenia prúdiť.

 

Ďalšou užitočnou funkciou chrbtového systému je možnosť jeho nastavenia a prispôsobenia vašej postave.

 

LOAP tip: Viac sa o chrbtovom systéme dočítate v našom článku Chrbtový systém batoha – ako funguje a na čo slúži.

 

2. Anatomicky tvarované ramenné popruhy

Turistické batohy a krosny – prsní spojka3. Prsná spojka

4. Bedrový pás

Od hrude sa presunieme o trochu nižšie a pozrieme sa na zúbky bedrovému pásu. Mestské batohy ho často postrádajú, pretože nenesú významnú záťaž a predpokladá sa ich časté skladanie z pliec. Správny batoh na turistiku sa bez neho ale neobíde. Možno vás to pri pohľade na bedrový pás nikdy nenapadlo, ale je to skutočne dôležitý detail. Pri správnom nastavení batoha dokáže výrazne odľahčiť pleciam a preniesť na seba podstatnú časť celkovej váhy. Rovnako ako ramenné popruhy býva aj bedrový pás vystužený a zapnete ho prackou. 

 

5. Integrovaná pláštenka

Turistické batohy a krosny – kapsy

6. Vonkajšie úchyty a očká

 

7. Vonkajšie a vnútorné vrecká batoha

Na 2 spôsoby plnenia narazíte väčšinou pri veľkých expedičných batohoch. Môžete ich naplniť zhora aj zdola. Expedičné batohy mávajú vnútri deliacu prepážku, ktorú môžete zapnúť, čím vytvoríte 2 na sebe nezávislé komory. Dva spôsoby plnenia umožnia náklad rozumne rozmiestniť tak, aby ste sa v prípade potreby rýchlo dostali napríklad k mikine.

 

9. Nastaviteľná vrchná časť batoha

 

Sme v cieli. Svoj batoh ste podrobili dôkladnej kontrole a my veríme, že ste s jej výsledkom spokojní. Pokiaľ nie, vyberte si svoj nový batoh v ponuke turistických batohov LOAP.