Ako funguje princíp troch vrstiev outdoorového oblečenia

Cibuľový systém vrstvenia funkčného oblečenia vychádza z myšlenky postupného nabaľovania rôznych druhov odevov. Cieľom je zaistiť maximálny tepelný komfort a udržať stabilnú telesnú teplotu. Správne vrstvenie funguje za predpokladu, že používate funkčné prádlo, nemiešate poradím vrstiev a v každej vrstve použijete oblečenie navrhnuté práve pre danú vrstvu.

 

Pánské funkční prádlo1. Nasávacia vrstva = funkčná bielizeň

Nasávacia, alebo transportná vrstva je v priamom kontakte s pokožkou a pomáha telu udržiavať prirodzenú mikroklímu. Patrí sem termobielizeň (funkčné triko s dlhým rukávom, termo spodky), ktoré veľmi dobre odvádza pot od tela a predáva ho ďalšej vrstve na odporenie. Výhodou je, že aj keď nasávacia vrstva pot nasaje, neabsorbuje ho. Namiesto toho ho okamžitě pošle ďalej. Vďaka tomu zostáva funkčná bielizeň suchá, nechladí a vy budete v teple.

 

LOAP tip: Prečítajte si viac o výhodách zimných termo triček a termonohavíc v našom článku 7 pádnych dôvodov, prečo nosiť funkčnú termobielizeň.

 

Pekne v teple, bez obmedzenia v pohybe

Nasávacia vrstva je veľmi pohodlná, čo sa týka nosenia, lebo úplne prirodzene kopíruje pokožku.Hravo k nej priľne a umožní vám voľný pohyb bez obemedzenia. Skvelo fungujú aj ploché švy, ktoré vôbec necítite. Priľnavosť termobielizne je nevyhnutným predpokladom na správnu funkciu nasávacej vrstvy.

 

Prehliadnite si aktuálnu kolekciu funkčnej bielizne

 

Dámské funkční prádlo2. Izolačná vrstva = funkčné mikiny a outdoorové svetre

Izolačná vrstva preberá od nasávacej vrstvy pot a posiela ho do ďalšej fázy. Musí býť preto dostatočne priedušná. Zároveň brání úniku telesného tepla a jeho prebytočné množstvo opäť predáva na odparenie.

 

Bráni úniku tepla a zároveň odvádza pot

Izolačná vrstva sa vyrába z kvalitných vláken, ktoré môžu v teplejších dňoch slúžiť aj ako vrstva vrchná, pretože majú skvelé termoizolačné vlastnosti a niektoré sú tiež vetruvzdorné. Typickým predstaviteľom tejto vrstvy sú termomikiny a technické outdoor svetre. Sú ľahké, mäkké, priedušné, hrejivé a vodu odpudzujúce. 

 

Prehliadnite si aktuálnu kolekciu funkčných mikín a svetrov:

 

LOAP tip: V čom sa odlišuje jarná, alebo letná mikina od zimnej mikiny? Zistite viac v našom článku Čo je to gramáž a ako podľa nej vybrať mikinu?

 

Pánské softshellové bundy3. Vrchná vrstva = softshellové bundy a nohavice

Posledná vrstva plní ochrannú funkciou pred vonkajšími vplyvmi, ako je dážď, vietor a sneh. Vodoodolnosť je veľmi dôležitý aspekt, ktorý zabezpečuje bezproblémový chod spodných vrstiev. Vrchná vrstva je teda skvelým vonkajším izolátorom, ale zároveň je dostatočně priedušná, aby mohla prevziať nahromadený pot a teplo a odpariť ich preč.

 

Aby ste neprechladli a zostali v suchu

Rovnako, ako izolačná vrstva by mala odvádzať len prebytočné množstvo telesného tepla. V opačnom prípade hrozí prechladnutie a činnosť ostatných vrstiev príde navnivoč. V zime používajte bundy s nepromokavou membránou, alebo záterom a integrovaným ventilačným systémom.  Pri menej náročných klimatických podmienkach môžete používať tiež softshellové bundy. Začnite sa správne obliekať a užívajte si maximálnu pohodu nielen pri športe, alebo napríklad pri venčení psa.

 

LOAP tip: Pri výbere softshellovej bundy by sa vám mohli hodiť informácie z našich článkov Aký vodný stĺpec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm? 
LOAP tip: Aby vám vaše súčasné softshellové oblečenie vydržalo čo najdlhšie, určite oceníte návod, Ako práť softshell a starať sa o neho  a Impregnácia funkčného oblečenia: Prečo je dobrá a ako na ňu.

 

Prohliadnite si aktuálnu kolekciu softshell búnd a nohavíc: