Ako opraviť stan

Ani nemrknete a je tam! Diera v tropiku alebo podlahe. A to ste pritom robili všetko preto, aby k poškodeniu stanu nedošlo. Čo teraz s tým?

 

Drobné trhliny zvládnete opraviť sami

Pokiaľ si všimnete dieru menších rozmerov, nepanikárte a zalepte ju vodoodolnou lepiacou páskou. Zohnať sa dá aj opravný set na stany, ktorý obsahuje rôzne veľké záplaty. Nalepte ich na trhlinu a hotovo.

 

LOAP tip: Zasekávajúci sa zips prejdite mydlom alebo voskom. Pofičí ako po masle.

 

Keď švy netesnia, zalepte ich

Chybne tesniace švy môžu spôsobiť peknú neplechu. Aj s nimi si poradíme. Potrite ich lepidlom na švy, ktoré býva súčasťou opravného setu, prípadne ho zoženiete aj samostatne. Lepidlom švy znovu utesníte a vezmete vode vietor z plachiet. Lepidlo využijete nielen na podlepenie švov, ale aj na zacelenie menších trhlín. Okrem stanov s ním opravíte aj batohy alebo oblečenie.

 

Noste pri sebe náhradné prúty

Konštrukcia patrí vedľa tropika a podlahy k najnamáhanejším častiam stanu, a tak sa nie je čomu diviť, že sa raz za čas nejaký prút zlomí. Najjednoduchšie je, keď máte po ruke náhradné tyče k stanu. Niekedy ich kúpite spolu so stanom, inokedy ich zoženiete u predajcu alebo priamo u výrobcu. Keď ich nemáte, omotajte zlomenú tyčku lepiacou páskou. Pri troche vôle toto provizórne riešenie vydrží dovtedy, než sa vrátite domov.

 

LOAP tip: Môže sa vám hodiť aj náš článok, na čo sú dobré jednotlivé diely stanu.

 

S rozsiahlym poškodením zájdite do opravovne

Ak váš stan dostal zabrať tak, že ho nezachráni ani opravný set, ani lepiaca páska, dajte ho do opravovne. Tam sa spravidla zaceľujú trhliny, menia podlahy, prúty a zipsy, našívajú sa nové pútka a nanáša impregnácia. Pred opravou ale zvážte, či sa vám vyplatí. Niekedy je lepšie kúpiť nový stan než opravovať starý.

 

Prezrite si stany LOAP

Pokiaľ premýšľate skôr o kúpe nového stanu, prečítajte si náš článok Ako vybrať vhodný stan, alebo si rovno vyberte z našej ponuky stanov pre 2 až 6 osôb: