Ako prať softshell a starať sa oň

Pánské softshellové bundy

Neviete, ako prať softshellovú bundu alebo softshell nohavice? Chystáte sa na prvé pranie alebo sa nemôžete rozlúčiť so svojou milovanou softshellkou a chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie? Dnes si povieme, ako prať softshell oblečenie, a taktiež vám poradíme, ako sa oň správne starať.

  

Softshellku prať, alebo neprať?

Ľudia sa často boja prať softshellovú bundu, pretože majú pocit, že pračka poruší funkčné vlastnosti materiálu. Možno sa budete diviť, ale pranie softshellu je žiadúce. Špina aj nečistoty z odvedeného telesného potu totiž upchávajú póry, ktorých priechodnosť je nevyhnutná pre správnu funkčnosť membrány. Občasné pranie softshell bundy je teda vhodné. 

 

Drobné nečistoty odstránite namočenou handričkou, s väčšími si musí poradiť pračka. Pri praní v pračke dôsledne dodržiavajte pokyny výrobcu a nepodliehajte vlastným dojmom. Ušetríte si následné sklamanie z výrobku a peniaze za nový. Samotný postup, ako vyprať softshellovú bundu je pritom veľmi jednoduchý.

 

Pred praním softshellovej bundy

Pred vložením bundy do pračky skontrolujte vrecká, vyberte ich obsah a pozapínajte všetky zipsy, vrátane tých na suchý zips. Bundu otočte naruby. Softshellky perte samostatne, aby nedošlo k ich poškodeniu.

 

Aký prací prášok na softshell?

Bundu máte v pračke, teraz už len pridať prášok a môžete prať. Ale pozor! Na pranie nepoužívajte bežný prací prostriedok, ale investujte do špeciálneho pracieho prášku na softshell. Verte, že sa vám to vyplatí, pretože bežné pracie prostriedky nie sú tak šetrné, a môžu vlastnosti softshellu narušiť. 

 

Zohnať špeciálny prací prášok, príp. prací gél na softshellky nie je dnes žiaden problém. Stačí zájsť do obchodu so športovým a outdoorovým oblečením (napr. Sportisimo) a vybrať si, príp. sa nebáť opýtať – obsluha vám rada poradí, v čom prať softshell.

 

Pánské softshellové bundy

Softshell vs. aviváž

Aviváž pri praní softshellovej bundy nikdy nepoužívajte! Síce vám bunda nebude voňať ako rozkvitnutá lúka, ale zachová si svoje funkčné vlastnosti. Rovnako nie je vhodné používať zmäkčovadlá vody a bieliace prostriedky.

 

Impregnácia na bundy

Každá bunda je originál a nedá sa zovšeobecniť, ako dlho vydrží impregnácia oblečenia od výrobcu. Preto je lepšie riadiť sa zdravým rozumom a sledovať, či bunda stále plní svoju funkciu, ale nie. V prípade pochybností siahnite po impregnácii a obnovte impregnačnú vrstvu. 

 

Impregnáciu na softshell zoženiete v spreji či v tekutej forme. Dokonca ju môžete kúpiť v balení 2v1 spolu s pracím práškom. Impregnujte však radšej len vypraté oblečenie. V opačnom prípade naimpregnujete aj špinu, ktorú potom odstránite len veľmi ťažko. 

 

LOAP TIP: Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac, venujte pár minút nášmu článku Impregnace funkčního oblečení: proč je dobrá a jak na ni

 

Softshell do sušičky nedávajte

Perte vždy podľa inštrukcií od výrobcu. Softshellové bundy aj nohavice väčšinou znesú pranie do 40° C, ale prikláňame sa skôr k 30° C a šetrnému praniu. Oblečenie je vhodné dobre vypláchať, aby sa prací prášok skutočne dobre odstránil.

 

Pokiaľ to výrobca nedovolí, bundu ani nohavice nežmýkajte a nesušte v sušičke. Vyperte, vypláchajte, nežmýkajte. Zabudnite aj na ručné žmýkanie, mohli by ste poškodiť membránu a narušiť jej funkčnosť. Sušte na vešiaku a nechajte vodu odkvapkať do vane alebo na uterák, aby ste si nezničili podlahu.

 

Tu príp. nájdete obecnejšie tipy, ako prať bielizeň.

 

Dámské softshellové bundyDesatoro softshell prania

  1. Vyprázdnite všetky vrecká
  2. Zapnite zipsy vrátane suchých zipsov
  3. Otočte bundu/nohavice naruby
  4. Používajte špeciálny prací prostriedok
  5. Nepoužívajte bielidlá, aviváž, zmäkčovadlá vody
  6. Perte na 30°C-40°C podľa pokynov výrobcu
  7. Nechajte oblečenie poriadne vypláchať
  8. Nikdy nežmýkajte v pračke ani v rukách
  9. Nepoužívajte sušičku – nechajte okvapkať a uschnúť na vešiaku
  10. Podľa potreby použite impregnáciu na softshell

 

Vyberte si softshell oblečenie LOAP:

 

Viac článkov o softshelle:

  1. Aký vodný stĺpec bundy: 3000, 5000 alebo 8000 mm?
  2. Ako funguje princíp 3 vrstiev oblečenia
  3. 7 pádnych dôvodov prečo nosiť funkčné termobielizeň