Ako vybrať správnu veľkosť obuvi

Pri nakupovaní obuvi online sú nesmierne dôležité dve veci – riadiť sa tabuľkou veľkostí obuvi od výrobcu a starostlivo si zmerať dĺžku chodidla, príp. zmerať vložky do obuvi, na ktorých sa vám pohodlne chodí. Vďaka tomu výrazne zvýšite pravdepodobnosť voľby správnej veľkosti obuvi a spokojnosti z nákupu.

 

Veľkosť vyberajte podľa vložky do obuvi

Zmeranie dĺžky vložky do obuvi (stielky) je najbežnejšou a najjednoduchšou metódou pri kúpe novej nielen trekingovej obuvi. Má však aj svoje úskalia, preto ju berte len ako orientačnú.

 

Prečo? Vložka sa v ohyboch na špičke aj päte obuvi niekedy prehýba a zmenšuje tým vnútorný priestor pre chodidlo. Vnútorný priestor obuvi zmenšuje aj hrubšia stielka. Naopak vďaka hrubšej stielke môže dlhšia a širšia obuv vyhovovať ľuďom s kratšími a užšími chodidlami, ktoré sa v takej topánke lepšie fixujú.

 

Ideálne je, ak zmeriate vložku vo svojej obľúbenej obuvi a podľa jej dĺžky sa orientujte pri výbere veľkosti novej obuvi.

 

Správna veľkosť obuvi zahŕňa nadmerok

Pri výbere veľkosti obuvi dbajte na minimálny nadmerok 12 mm. (Pozn.: Nadmerok je voľný priestor pred prstami a za pätou, ktorý je nutný na voľný pohyb chodidla.) S menším nadmerkom vás bude topánka pri chôdzi tlačiť a pri dlhodobom nosení hrozia nepríjemné otlaky/deformácie prstov či chodidiel.

 

Dĺžka stielky (vložky do obuvi) LOAP je súčtom veľkosti nohy a nadmerku 12 mm. Ku stielke obuvi LOAP preto nadmerok už nepripočítavajte. Napr.: Pre veľkosť 36 platí stielka 230 mm. Po odrátaní nadmerku 12 mm je max. dĺžka chodidla 218 mm. Pokiaľ máte chodidlo dlhšie, mali by ste zvážiť skôr veľkosť 37.

 

TIP: Prezrite si najnovšiu kolekciu LOAP - pánskej, dámskej a detskej obuvi na hory aj do mesta.

 

Tabuľka veľkostí obuvi LOAP

Tabuľka veľkostí obuvi LOAP používa EU veľkosti v milimetroch a je zostavená tak, že uvedené veľkosti určujú dĺžku stielky. Aby ste získali veľkosti obuvi v cm, stačí posunúť desatinnú čiarku o jedno miesto doľava. (Pokiaľ potrebujete vedieť UK alebo US číslovanie obuvi, prevod veľkostí nájdete vo Wikipédii.)

 

V množstve obuvi, ktoré LOAP vyrába a predáva, bohužiaľ nie je možné zmerať každú jednotlivú topánku. Oproti veľkostnej tabuľke môže preto dôjsť k miernej nepresnosti +/- 4 mm (pol čísla), s ktorou by ste mali pri výbere obuvi počítať. V prípade veľkosti detskej obuvi môže ísť napr. len o 2 mm.

 

Používate zdravotné vložky do obuvi?

Pokiaľ chcete v obuvi nosiť zdravotné, resp. ortopedické vložky, špeciálne vložky do obuvi na mieru, ktoré pomáhajú proti bolesti nôh aj chrbta, príp. srdiečka do obuvi a podpätenky, obuv si s nimi vždy rovno skúšajte. Ortopedické vložky sú totiž obvykle vyššie a inak tvarované než bežne používané stielky. Toto platí aj pre teplé zimné vložky do obuvi, ktoré zmenšujú priestor vnútri obuvi.

 

pánské outdoorové botyVeľkosť obuvi ovplyvňuje aj tvar špičky, lem a podpätok

Okrem jedinečnosti vašich chodidiel komplikuje výber pohodlnej obuvi aj to, že každý výrobca používa vlastné obuvnícke kopytá. Obuv v jednej veľkosti, ale od rôznych výrobcov vám preto sedí rôzne – je totiž rôzne tvarovaná do šírky aj do výšky, polstrovaná a ohybná. Pri výbere veľkosti obuvi v cm podľa vložky do obuvi inej značky sa môže stať, že sa budete cítiť pohodlne v obuvi aj o číslo väčšej/menšej.

 

Veľkú pozornosť pri voľbe obuvi preto venujte tvaru špičky obuvi. Tá občas nemusí kopírovať obrys vášho chodidla alebo je zaoblená tak, že najdlhšia časť pripadá na jej stred. Potom dochádza k tomu, že palec, ktorý býva viac na boku, môže mať menej priestoru.

 

Pri meraní dĺžky stielky býva problematický aj lem sandálov, ktorý zostáva nevyužitý, takže je priestor pre chodidlo obvykle menší než celková dĺžka obuvi. Tento lem do merania stielky preto nezahŕňajte.

 

V uzavretej obuvi môže byť pre zmenu päta odsadená od podpätku, takže využiteľný vnútorný priestor obuvi je menší. (Pozn.: Podpätok je vložený medzi zadný diel a podšívku obuvi. Má za úlohu držať pätu v správnej polohe a pomáhať udržať správny tvar klenby.)

 

Veľkosť obuvi sa používaním mení

Zimná obuv (zateplená „kožúškom“, flísom, molitanom apod.) je pri nákupe nadýchaná, ale pri dlhodobom používaní vnútorná výplň zmenší objem a dôjde k zväčšeniu priestoru pre chodidlo.

 

Taktiež príliš intenzívnym alebo nevhodným používaním, nešetrným nazúvaním či nedostatočnou starostlivosťou a údržbou sa po nejakom čase roztiahne materiál a konštrukcia obuvi do šírky aj dĺžky, môžu povoliť švy alebo lepenie. Môže dôjsť aj k deformácii stielky alebo polstrovania.

 

TIP: Aby vám obuv vydržala čo najdlhšie, prečítajte si aj náš článok Starostlivosť o obuv – ako sa starať o koženú obuv aj syntetiku, príp. tipy na impregnáciu obuvi a oblečenia: prečo je dobrá a ako na ňu.

 

Prezrite si obuv LOAP: