Ako zbaliť turistický batoh na viacdenný pochod

Nesprávne zabalená krosna, alebo batoh dokáže na túre, alebo pri cestovaní pekne potrápiť. Ramená v jednom ohni a boľavý chrbát ván akurát uberú energiu a zrazia náladu na bod mrazu. Podobnej situácii sa pritom môžete vyhnúť.

 

Jak sbalit batoh na vícedenní pochod - oblečeníZákladom je vhodný turistický batoh

Predpokladom na úspešný pochod pochod je outdoorový batoh s vhodným chrbtovým systémom, ktorý je akousi chrbticou každého batoha na turistiku a hory. Pre krosny a veľké batohy (45, 60 litrov) je vhodný chrbtový systém AAS I, pre stredné a menšie turistické batohy (25, 30, 45 litrov) AVS, AFS, alebo VAS.

 

Viac o chrbtových systémoch, ich rozdielnom využití a vhodnosti pre outdoorové a cestovné batohy s odvetraním chrbta, sa dozviete v našom článku Chrbtový systém batoha – ako funguje a na čo je dobrý?

 

Vezmite si len to najnutnejšie

Skôr, ako začnete baliť, poskladajte všetky veci na jedno miesto. Zvážte, či skutočne potrebujete päť tričiek na dva dni a dva páry obuvi. Každá záťaž naviac, aj keď na prvý pohľad nevýznamná, sa po niekoľkých kilometroch značne prenesie.

 

LOAP tip: Na víkendový pochod určite stačia dve funkčné tričká.

 

Váhu batoha doma ľahko otestujete. Pripravené veci do neho ledabolo naskladajte a dajte si ho na chrbát. Pripadá vám už teraz dosť ťažký? Potom budete na túre trpieť. Prejdite znovu zoznam vecí a nemilosrdne ich zoškrtajte.

 

Do spodnej časti batoha patria ľahšie veci

Zoškrtané? Prima, ide sa baliť. Všeobecne platí, že na dno krosny dávate ľahšie veci, ktoré cez deň nepotrebujete. Typickým príkladom je spacák. Aby ste ušetrili čo najviac miesta, zabaľte ho do kompresného obalu a ten poriadne stiahnite.

 

Skladnú karimatku schovajte k spacáku. Pokiaľ je príliš veľká a zaberá veľa miesta, pripnite ju na bok batoha. Karimatku nedávajte z vonkajšej strany pozdĺžne. Väčšinou presahuje rozmery batoha a vadí pri prechode úzkym terénom.

 

Na spací vak príde náhradné oblečenie. Kľudne nim vypchajte aj medzery medzi spacím vakom a karimatkou. Na to sú najlepšie ponožky, alebo rýchloschnúci ručník. Oblečenie baľte do igelitových vrecúšok, pretože ani nepremokavý batoh schovaný pod pláštěnkou nevydrží nápor celodenného lejáka. Rovnako, ako u spacieho vaku použite aj v prípade oblečenia kompresný obal. Ušetríte miesto.

 

Ťažké predmety noste čo najviac pri chrbte

Po spacáku a oblečení prichádza na rad najťažšie predmety. Spravidla to býva stan, varič, ešus a jedlo

 

LOAP tip: Pokiaľ cestujete v dvoch, rozdeľte záťaž rovnomerne. Jeden z vás môže vziať do ruksaku stan, druhý zase varič a ešusy.

 

Ťažké veci patria priamo na chrbát. Tak získate vyvážené ťažisko a potrebnú stabilitu. Pokiaľ ich dáte ďalej od chrbtice, budú vás prevažovať. Správne zbalený batoh vás nesmie ťahať dopredu, dozadu ani do strán.

 

LOAP tip: Využite priestor ešusu a vypchajte ho napríklad spodnou bielizňou.

 

Tiež voda patrí mezi najťažšie položky. Väčšina moderných batohov má na chrbte špeciálne vrecko na hydrovak, ktorý je lepší než klasické fľaše. Váha vody sa na chrbte rovnomerne rozloží, a naviac nemusíte batoh dávať dole, keď sa chcete napiť. PET fľašu noste na chrbte, alebo vo vonkajšom vrecku batoha, aby ste ju mali po ruke. Myslite ale na vyváženie. Fľaša vás nesmie vychyľovať do strany.

 

Desiatu, telefón a lekárničku majte vždy poruke

Do hornej časti dajte veci, ktoré cez deň najviac potrebujete. Typickým príkladom je desiata, mapa, nepremokavá bunda, mikina apod. Zároveň sem patria predmety, ktoré by mali byť ľahko prístupné, t.j. lekárnička, baterka, zápalky, toaletný papier. Cennosti ako kľúče od auta, doklady a peňaženku schovajte do vnútorného vrecka na veku batoha. Budete mať istotu, že ich nevytratíte a rýchlo sa k nim dostanete.

 

Ešte posledná kontrola a ide sa 

Snažte sa celú výbavu dostať do batoha. Predmety uchytené z vonkajšej strany narušujú rovnováhu a často sa zachytávajú o větvy. Naviac komplikujú upevnenie pláštenky, ktorá potom na batohu horšie drží.

 

LOAP tip: Výnimku tvoria napríklad trekingové palice

 

Dbajte na to, aby ste batoh dobe vyvážili. Nesprávne rozložená záťaž narušuje stabilitu a spôsobuje bolesť chrbta. Keď máte batoh zabalený, stiahnite kompresní popruhy. Udržia obsah na mieste. Potom krosnu postavte do priestoru a pozorne si ju prehliadnite. Stojí rovno? Tak to vyzerá sľubne. Nahoďte si batoh na plecia. Pokiaľ vám padne ako uliaty a neťahá vás do strán, dozadu ani dopredu, odviedli ste dobrú prácu.

 

LOAP tip: V tomto článku najdete 10 funkcí turistického batoha, ktoré zaručene oceníte.

 

Ak ale v niektorej časti chrbta cítite tlak, alebo máte pocit, že vás batoh ťahá, kam nechcete, musíte obsah prerovnať. Až budete s výsledkom spokojní, dotiahnite bederný popruh, prsnú spojku a ramenné popruhy. Sedí vám batoh dobre? Paráda, ste skvelo pripravení.