Ako zbaliť spací vak a starať sa o neho

Dekový spací pytel pro dvě osobyA je to tu zase. Pred vámi leží spací vak a výrazne menší obal. Ako ho dostať do vnútra?Niektorí z vás spací vak možno rôzne prekladajú a v úhľadnej rolke vložia do obalu, iní spací vak pchajú hlava-nehlava. Sú tieto spôsoby správne, alebo existuje nejaký fígeľ?

 

V jednom z našich minulých článkov sme vám poradili, ako vybrať správny spací vak a karimatku. Teraz sa pozrieme na to, ako sa o spacie vaky starať a ako ich rýchlo efektívne zbaliť.

 

Spací vak skladať, alebo napchať?

Možno budete prekvapení, ale spací vak sa má do obalu skutočne napchať. To je dobrá správa pre deti, ktoré si balia spací vak na tábore. Starostlivé skladanie síce na pohľad vyzerá lepšie, ale pre izolačné vlákna je škodlivé. Prekladaním dochádza k ich poškodzovaniu, a tak sa znižuje životnosť spacích vakovNajlepší je spací vak do obalu napchať halabala a po návrate domov ho okamžite rozložiť.

 

Spací vak doma zaveste na vešiak

Spací vak si z obchodu odnášame starostlivo zbalený v cestovnom obalu, čo budí dojem, že v ňom má býť schovaný aj doma. Spacie vaky by však mali byť vo vnútri obalu čo najmenej.  Ak je natlačený v obale, jeho izolačné vlákna nadmerne zaťažované a rýchlejšie sa opotrebovávajú.

 

Pokiaľ chcete, aby vám spací vak dlho vydržal, držte sa nasledujúcich rad. Spací vak rozložte na zemi, alebo ho zaveste na vešiak. Väčšina spacích vakov má pútka, za ktoré sa dá vak ľahko pripevniť, takže by to nemal byť problém. Takto pripravený spací vak schovajte na suché miesto. Zaberie síce viac miesta, ale vyplatí sa to.

 

O spací vak sa starajte aj behom kempovania

Správnu starostlivosť si spací vak zaslúži nie len na konci sezóny, ale aj behom samotného kempovania. Po príchode do cieľa ho vyberte z cestovného obalu, aby nabral svoj objem. Ráno ho vždy poriadne vyvetrajte a nechajte vysušiť. Ak prechádzate z miesta na miesto a ak uťahujete spací vak pomocou kompresných popruhov, robte to len na nevyhnutne dlhú dobu. Spací vak vetrajte rozopnutý.

 

Dámský spací pytelAko vyprať spací vak, aby dlhšie vydržal

Deková spacia múmia, najmä ten veľmi používaný, čelí čas od času špinavým škvrnám a zápachu. Vnútorným nečistotám môžete predchádzať používaním vložky do spacieho vaku, ktorá nielen, že chráni spací vak pred znečistením, ale predstavuje tiež ďalšiu zatepľovaciu vrstvu. Užitočná je aj z hygienického hľadiska. Proti vonkajším nečistotám sa ale veľmi dobre brániť nejde. Drobné škvrny môžete očistiť hubkou, ktorá je namočená v mydlovej vode, tie väčšie už si vyžiadajú pranie v pračke.

 

Pred praním si najprv skontrolujte, či môžete spací vak skutočne prať, a držte sa pokynov výrobcu. Časté pranie spacích vakov neodporúčame, pretože zhoršuje izolačné vlastnosti. Pred praním zapnite všetky zipsy, vrátane suchých, aby nedošlo k poškodeniu tkaniny.

 

Spací vak perte samostatne. Odporúčame používať tekutý prací prášok, najlepšie špeciálny prípravok, ktorý vám poradia v predajni so športovým vybavením. Spací vak perte na šetrný program a nechajte dobre vypláchať, aby sa vyplavil všetok prášok. Keď pračka dokončí svoj program, bak vyberte a vodorovne rozložte na sušiak. Takto ho nechajtete pozvoľna schnúť. Neponáhľajte sa a nedávajte spací vak na radiátor.

 

LOAP TIP: Ak je vaša pračka malá, radšej ho vyperte vo vani. Vyvarujte sa žmýkaniu a nezabudnite ho poriadne vypláchnuť.

 

Detské spacie vaky aj spacie vaky pre dospelých LOAP: