Impregnácia funkčného oblečenia: prečo je dobrá a ako na ňu
Ešte pred pár mesiacmi ste sa radovali, že vás softshellová bunda, alebo softshellová obuv aj v daždi udrží v suchu, ale teraz to vyzerá, že ich schopnosti zlýhajú? Nehádžte flintu do žita: asi nastal čas siahnuť po impregnácii na softshell. Pokiaľ chcete, aby vaše zimné a softshellové oblečenie, alebo outdoorová obuv správne fungovali, venujte im čas od času dôkladnú starostlivosť. Vyplatí sa to.
Aktualizácia: Prehliadnite si najnovšiu kolekciu softshellového oblečenia –farebné pánske softshellové bundy a dámske softshellové bundy.
Prečo softshellové oblečenie časom stráca svoje schopnosti?
Ľudské telo pri pohybe nevylučuje len vodu, ale tiež soli a tuky. Tieto látky postupne funkčnú membránu znečišťujú a zhoršujú jej schopnosť odolávať nepriaznivému počasiu.
TIP: Pokiaľ máte novú softshellovú bundu a je vám v nej zima, zajímať by vás mohol článok Ako funguje princíp troch vrstiev funkčného oblečenia.
Impregnácia na bundy do pračky vs. v spreji
Pre impregnáciu na bundy si zajdite do obchodu so športovými, či outdoorovými potrebami. Predávajú sa dva druhy prípravkov: Buď sa impregnácia oblečenia pridáva priamo do pračky (často ako 2v1 spolu s pracím práškom na softshell), alebo sa predáva v rozprašovači a na oblečenie sa strieka po praní.
LOAP tip: Impregnujte radšej len vyprané oblečenie. V opačnom prípade naimpregnujete tiež nečistotu, ktorú potom odstraníte len veľmi ťažko.
Naliať impregnačný prípravok do pračky je síce jednoduchšie a rýchlejšie, viac výhod táto metóda ale nemá. Prípravok sa totiž pri praní dostane aj na vnútornú stranu odevu, kde môže mať negatívny vplyv na priedušnosť. Pokiaľ si teda z funkčnej softshellovej bundy nechcete vyrobiť pláštenku, v ktorej sa človek hneď spotí, použite radšej impregnáciu na softshell v spreji.
Impregnáciu na softshell máte? Poďme na vec
Impregnáciu je vhodné používať preventívne, väčšinou sa to robí po každom druhom, alebo treťom praní. Outdoorová výbava sa samozrejme neperie tak často ako bežné oblečenie. Pokiaľ ju nosíte skôr na príležitostne na víkendové túry, najskôr ju dáte do pračky tak 4–7x do roka. Pred praním nezabudnite pozrieť na ceduľku od výrobcu, nech viete, na koľko stupňov a na aký program oblečenie prať.
- Funkčnú bundu, alebo nohavice nechajte po praní ľahko preschnúť.
- Impregnáciu na oblečenie nanášajte tak dlho, pokiaľ ju textília bude schopná absorbovať. Väčšinou to býva do chvíle, než sa na povrchu začnú vytvárať malé mláčky.
- Lepšiemu vstrebaniu môžete pomôcť aj tak, že prípravok rozotriete hubkou, či handričkou.
LOAP TIP: Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o praní funkčnej bielizne, venujte pár minút nášmu článku Ako prať softshell a starať sa o neho.
A čo impregnácia na outdoorovú obuv?
Nezabúdajte impegnovať tiež outdoorovú obuv, ktorá zvlášť v jeseni a v zime dostáva zabrať. Na rozdiel od funkčného oblečenia sa obuv impregnuje ešte pred prvým nosením. Impregnácia totiž bráni prenikaniu vlhkosti a nečistôt do obuvi.
Pri výbere prípravku berte ohľad najmä na materiál, z ktorého je obuv vyrobená. Zatiaľ čo na koženú obuv sa používa väčšinou krém, alebo vosk, na obuv zo semišu, nubuku a ďalších textilných materiálov vám v predajni vám v predajni odporúčia sprej.
Obuv je vhodné impregnovať zhruba 1x za 2 týždne, prípadne vždy, keď ich vrchná časť začína nasávať vodu. Impregnáciu obuvi ani oblečenie nevykonávajte na dlaždiciach, poriadne by sa na nich potom šmýkalo:-) Impregnujte ju buď vonku, prípadne si pod obuv dajte napr. kartón.
LOAP tip: Prečítajte si tiež ďalšie tipy na starostlivosť o obuv – ako sa starať o koženú obuv aj syntetiku