Lyžiarske bundy vs. bundy do mesta – ktorú, kam a prečo

Pánské lyžařské bundyPred nákupom zimnej bundy dobre zvážte jej hlavný účel a až podľa neho bundu vyberte. Na prvý pohľad vypadajú lyžiarske bundy s vysokým vodným stĺpcom a priedušnosťou, plné farieb a rôznych vychytávok lákavo a človek im ľahko podľahne. Pokiaľ ale hľadáte bundu do mesta, mali by ste odolať pokušeniu a brať do úvahy iné vlastnosti.

 

Lyžiarska bunda v meste – drahý špás, ktorý nezahreje

V meste bežne stretnete ľudí oblečených v dámskych aj pánskych lyžiarskych bundách. Bohužiaľ sme si kvôli tejto "horskej kultúre" medzi vyspelými štátmi vyslúžili raritné postavenie. Nosiť lyžiarsku bundu v meste je totiž ako nosiť v mraze šiltovku miesto čiapky.

 

Odolný materiál, funkčné parametre a detaily robia z lyžiarskej bundy skvelú bundu na horské zimné športy – na zjazdové lyže, skialpy alebo na snowboard. Na tieto účely sú športové zimné bundy skvelé a budete s nimi maximálne spokojní. 

 

Pokiaľ si však kúpite lyžiarsku bundu na každodenné nosenie do práce, budete sklamaní. V lyžiarskej bunde vám bude v meste zima. Neprávom tak môžete získať z bundy na lyže chybný dojem, a pritom máte kvalitný zvršok, ktorý len nevhodne využívate.

 

Kvalitné snowboardové alebo lyžiarske bundy sú obvykle výrazne drahšie než bundy do mesta. Je to práve z dôvodu radu funkčných prvkov, ktoré sú technologicky náročné, resp. drahé na výrobu. Väčšinu vychytávok v meste ale nevyužijete. Naopak vám v prípade snehového pásu môžu pod bundou prekážať. Mestskú bundu tak zbytočne preplatíte za niečo, čo nepotrebujete.

 

V neposlednom rade je potrebné zmieniť, že na lyžiarskej bunde sa časom prejaví opotrebenie. Je prirodzené, že pri lyžovaní občas spadnete alebo si bundu zašpiníte, príp. mierne zatrhnete napríklad o lavičku pod svahom. Taká zimná bunda na lyže vám v MHD alebo na vešiaku v práci veľmi veľkú parádu neurobí. To, čo si na svahu nikto nevšimne, vám ale môže vyslúžiť nesúhlasné pohľady okoloidúcich alebo uštipačné poznámky kolegov v práci.

 

Prečo lyžiarske bundy patria len na zjazdovky

Výroba a funkcia lyžiarskych búnd je založená na logickom predpoklade, že sa budete aktívne pohybovať – lyžovať alebo jazdiť na snowboarde. Z toho dôvodu je u nich kladený dôraz na funkční materiály, ktoré vynikajú vodným stĺpcom a priedušnosťou. Taktiež sa očakáva, že sa občas vyváľate po zemi, preto je materiál pevnejší, aby nedošlo k jeho rýchlemu opotrebeniu.

 

Lyžiarske bundy majú taktiež rad užitočných prvkov, ktoré na horách oceníte. Prehľad a umiestnenie vychytávok uvádzame v detailnom popise a na fotkách pri každej dámskej, detskej pánskej lyžiarskej bunde. Tu predstavíme prehľad aspoň tých najdôležitejších a najviac využívaných funkcií pri lyžovaní.

 

1. Vyšší vodný stĺpec – membrána, lepené švy

Vodný stĺpec deklaruje nepremokavosť materiálu. Nepremokavosť dosahuje lyžiarska bunda aplikáciou funkčnej membrány alebo záteru a vďaka lepeným švom. Na horách dochádza k zvýšenému kontaktu s mokrým snehom alebo vás môže zastihnúť fujavica alebo daždivé počasie. Potrebujete preto funkčné oblečenie, ktoré vás v takých chvíľach podrží. Platí pritom jednoduché pravidlo, že čím vyššie hodnoty vodného stĺpca, tým dlhšie bude bunda vode odolávať.

 

LOAP tip: Ako vybrať nielen lyžiarsku, ale aj softshellovú bundu sa dozviete v našom článku Aký vodný stĺpec: 3000, 5000 alebo 8000 mm?

 

Prečo nie do mesta: Keď lyžujete, pred zlým počasím sa väčšinou nemáte kam schovať. Ale v meste? Pokiaľ vyložene nemusíte, do zimného nečasu ani nevkročíte. A keď vás psie počasie zastihne cestou domov, môžete sa schovať pod arkádu, kaviarne alebo skočiť do autobusu a za chvíľu ste doma. Z tohto dôvodu bývajú zimné bundy  na bežné nosenie len vodoodpudivé. To znamená, že voda po nich steká, ale materiál nie je nepremokavý. Zatiaľ čo pri lyžiarskych bundách sa stretnete s hodnotami aj 20.000 mm, do mesta vám stačí naimpregnovaný vodoodpudivý materiál alebo bunda s vodným stĺpcom do 2.000 mm

 

Pánské lyžařské kalhoty2. Vyššia priedušnosť a ventilácia v podpazuší

Pri lyžovaní na zjazdovkách sa zapotíte, preto je nevyhnutné dostať prebytočnú vlhkosť preč od tela. Práve preto sú u funkčných búnd dôležité hodnoty priedušnosti. Čím vyššie hodnoty priedušnosti, tým bunda lepšie odvádza vlhkosť. Využívať môžete aj ventilačné otvory, ktoré sú väčšinou umiestnené v oblasti podpazušia.

 

Prečo nie do mesta: Ruku na srdce, pri bežnej ceste do práce alebo vyzdvihovaní detí zo škôlky sa väčšinou nezapotíte tak ako na lyžiach. Nie je preto príliš rozumné vyžadovať rovnako priedušnú bundu, pretože vám v nej v meste bude najskôr zima. Priedušnosť pomáha odvádzať pot, ale neizoluje. Naopak klasická zimná bunda do mesta teplo drží vnútri a nepúšťať ho von. Jedine tak vám totiž bude teplo.

 

3. Snehový pás a elastický rukáv s otvorom

Sneh dokáže zaliezť pod bundu, presiaknuť ďalšími vrstvami a poriadne ochladiť. Aby k tomu nedochádzalo, majú lyžiarske bundy ochranné prvky. Patria medzi ne snehový pás, umiestnený vnútri bundy, a vnútorný elastický rukáv. Vďaka tomu bunda aj jej rukávy priľnú a bránia prenikaniu snehu k telu. Vnútorný rukáv býva často doplnený otvorom na palec. Tento elastický návlek patrí pod lyžiarske rukavice a bráni snehu, aby sa dostal k rukám. Vonkajší rukáv bundy navyše stiahnete suchým zipsom a nastavíte si optimálnu mieru utiahnutia.

 

Prečo nie do mesta: V meste sa v snehu obvykle neváľame, preto snehový pás s protišmykovými silikónovými prúžkami a pútkami na pripevnenie k nohaviciam nutne nepotrebujete. Snehový pás sa síce dá pripnúť na vnútornú stranu bundy, aby neprekážal, ale aj tak vám ubudne miesto na pohodlnú mikinu alebo sveter. Rovnako tak vám nemusí byť príjemné neustále sťahovať a naťahovať elastický rukáv z ruky vždy, keď si bundu obliekate alebo vyzliekate.

 

4. Odopínacia kapucňa

Ďalší fajn funkčný prvok je kapucňa. Nemala by chýbať na žiadnej lyžiarskej bunde, pretože chráni krk aj hlavu pred náporom studeného vetra, snehu alebo dažďa.  Na druhú stranu s ňou býva problém, pretože obvykle sa nedá pretiahnuť cez prilbu, ktorá je na zjazdovke nutnosťou. Z tohto dôvodu mávajú bundy odopínaciu kapucňu. Pri jazde neprekáža a pod svahom si ju môžete zase pripnúť. Je dostatočne priestorná, aby sa vám do nej vošla aj čiapka.

 

Prečo nie do mesta: Väčšina ľudí má jasno – kapucňu na bunde obvykle buď chcete vždy alebo nikdy. Platiť za možnosť si ju kedykoľvek zložiť, je preto vo väčšine prípadov zbytočne platený luxus. Nehovoriac o tom, keď nepotrebnú kapucňu doma uložíte do skrine, pretože potom ju obvykle už nenájdete.

 

5. Pútka na nohavice a vnútorné vrecká

V lyžiarskej bunde sú užitočné aj pútka na prichytenie nohavíc a vrecko na rukavice, mobil, peňaženku, príp. ďalšie osobné veci. V ideálnom prípade máva bunda niekoľko samostatných vonkajších aj vnútorných vreciek. Na svahu uvítate aj vrecúško so zipsom na rukáve, určené na schovanie permanentky či peniaze na čaj pod svahom.

 

Prečo nie do mesta: Pútka na prichytenie nohavíc slúži pre prípad pádu na ochranu pred snehom. Pokiaľ behom zimy nerobíte anjelov do snehu v každej kope snehu, ktorú vidíte, túto vychytávku v meste pravdepodobne nevyužijete.

 

TIP: Prečítajte si aj náš článok Ako vybrať lyžiarsku bundu a nohavice.

 

Výnimkou sú detské lyžiarske bundy

Deti využijú športové zimné bundy predovšetkým po škole – pri šantení v snehu, guľovačkách, sánkovaní alebo stavaní snehuliaka. Dosť sa hýbu, potia a padajú. Odolná detská bunda na lyže alebo lyžiarska kombinéza sa v takom prípade hodí aj ako dievčenská/chlapčenská zimná bundička do mesta. :-)

 

Dámské zimní bundy

Tak teda v akej bunde ísť do mesta?

Hlavným účelom zimnej parky alebo bundy do mesta je teplo a pohodlie. Dôraz sa preto kladie predovšetkým na izolačnú výplň a hrejivosť. Jednoducho a dobre, v bunde nemáte mrznúť, keď sa ponáhľate do práce, čakáte na autobus ani keď sa prechádzate po vianočných trhoch. 

 

Rozdiely medzi mestskou a lyžiarskou bundou poznáte aj na prvý pohľad. Zatiaľ čo na zjazdovke chcete byť viditeľní a dovolíte si nosiť výrazné modely, v meste túžite skôr po praktickej bunde, ktorú nebudete musieť čistiť každý týždeň. Mestské bundy mávajú decentnejšie farby, aby boli vhodné do práce, na formálnejšie schôdzky napr. aj do divadla.

 

U klasickej zimnej bundy funkčné parametre nehľadajte, pretože v meste nie sú potrebné. Na druhú stranu, niektoré prvky lyžiarskych búnd sa hodia aj v prípade mestských. Medzi tieto užitočné detaily nielen pri prešívaných zimných bundách patria kapucnezipsy s krytím brady a vnútorné vrecká.

 

Hurá na nákupy!

Teraz, keď už poznáte hlavné rozdiely medzi lyžiarskou bundou a bundou na zimu do mesta, môžete vyraziť na nákupy. Nezabudnite, že hlavný je účel. Na lyže patrí lyžiarska bunda s funkčnými parametrami, zatiaľ čo do mesta dobre zateplená zimná bunda.

 

Tešíme sa, keď vás stretneme v niektorej zo zimných búnd LOAP, či už na zjazdovke, alebo v meste.

 

Prezrite si zimné bundy a kabáty LOAP: