Na čo sú dobré jednotlivé diely stanu

Od dôb indiánskych týpí  a socialistických áčok prešli stany obrovským vývojom. Slavný apačský náčelník Inču-čuna by žasol nad vychytanými detailami, vďaka ktorým je stanovanie omnoho príjemnejšie. Pokiaľ sa v stanoch moc nevyznáte, ale uvažujete o kúpe nového, zoznamte sa s jeho nejdôležitejšími časťami. V tomto článku tiež zistite, ako stan, čo najjednoduchšie sa postaviť a starať sa o neho.

 

Vonkajší stan, alebo tropiko

Dnes sa vyrábajú väčšinou tzv. dvojplášťové stany. Skladajú sa z dvoch samostatných častí - tropika vnútorného stanu. Tropiko je vonkajší plášť, ktorý chránia vnútorný stan najmä pred premoknutím. Býva ošetrené vodoodolnou úpravou, a to buď záterom, alebo silikónom. Tropiko máva tiež lepené švy, aby se skrz nich nedostala voda.

 

LOAP tip: Na stanovanie v miernom podnebí stačí mať vodný stĺpec stanovanie v miernom podnebí stačí mať vodný stĺpec tropika v rozmedzí 1000–3000 mm.

 

Okrem ochrany pred dažďom plní tropiko ešte jednu dôležitú funkciu.ešte jednu dôležitú funkciu. Nedotýka sa vonkajšieho stanu, a tak mezi nimi vzduch voľne prúdi a vysúša vlhkosť, ktorá vzniká už len tým, že ste v stane. Vlhkosť sa z vnútorného stanu odparuje na steny tropika, odkiaľ steká dole. Prúdením  vzduchu sa vysúšanie urýchľuje.

 

Vnútorný stan

Vnútorný stan sa vyrába z priedušného materiálu, aby sa v ňom nedržala vlhkosť. spravidla býva zo sieťoviny, alebo tenkého materiálu. Vnútorný stan väčšinou postavíte aj bez tropika, čím získate vzdušnejší príbytok. Myslite ale na to, že keď začne náhle pršať, budete mať vo vnútri potopu. Tropiko preto majte vždy po ruke, aby ste predišli potope.

 

Podlážka

Nevyhnutnou súčasťou vnútorného stanu je podlážka. Pri nákupe jej venujte zvýšenú pozornosť. Behom kempovania totiž dostáva poriadne zabrať, takže by mala byť z odolného a nepromokavého materiálu. Ideálnymi tkaninami na výrobu podlážky sú polyester a polyamid. Všímajte si tiež hodnoty vodného stĺpca a hľadajte minimálně 5000 mm

 

Nosná konštrukcia

Na nosnej konštrukcii stan doslova stojí a padá. Pri nenáročnom a menej častom kempovaní si vystačíte s laminátovou konštrukciou, ktorá je buď zo sklolaminátových, alebo durawrapových prútov. Náročnejší turisti volia skôr duralové tyče, ktoré sú odolnejšie a ľahšie.

 

LOAP tip: O konštrukcii sa dozviete viac v článku Ako vybrať vhodný stan.

 

Apsida vs. predsieň

Každý úložný priestor v stane sa počíta. Najmä, keď ste mokrí a od bahna. Pokiaľ má váš stan apsidu, alebo predsieň, nechajt špinavé veci v tomto priestore, nech si nenosíte neporiadok do spacej časti.

Rozdiel medzi apsidou a predsieňou spočíva v konštrukcii Apsidu vytvoríte oddialením časti tropika od vnútorného stanu a ukotvíte ju len kolíkom. Naopak predsíeň má vlastné nosné prúty. Pri dodržiavaní bezpečnostných pokynov v nej dokonca uvaríte. Na rozdiel od apsidy býva priestornejšia..

 

Vchod do stanu

Vchodomm nielen, že sa dostantete do stanu, ale tiež vďaka nemu vyvetráte. Vstup má obvykle dvoje "dvierka"– vonkajšie z nepromokavého materiálu a vnútorné, tvorené moskytiérou. Je dobré, keď je vstup do stanu krytý apsidou, alebo predsieňou, pretože v daždi môžete zapnúť len moskytiéru. Stan bude stále vetrať a nebude v ňom na odpadnutie.

 

Menšie outdoorové a turistické stany pre 2 až 3 osoby majú spravidla jeden vchod. Väčšie stany (pre 3, alebo 4 osoby) a rodinné stany môžu mať dva aj viac vstupov. Stany s viacerými vstupmi sa lepšie vetrajú, pretože vytvoríte prievan. Vstup naviac sa hodí aj v nepriaznivom počasí. Ak je jeden z vchodov v závetrí, využívajte ho na vstup do stanu..  

 

Vetracie otvory

Ďalšou dôležitou časťou stanu sú vetracie otvory. Privádzajú do stanu čerstvý vzduch a odvádzajú vlhkosť. Mali by sa dať zvnútra zavrieť, aby im do stanu nenapršalo..

Ak si na budúce pôjdete pre nový stan, nehanbite sa predavača poriadne vyspovedať. Pýtajte sa na vodný stĺpec tropika aj podlážky. Zistite, koľko má stan vetracích otvorov, z akého materiálu sú nosné prúty. Odpovede vám pomôžu vybrať správny stan.

 

Ako postaviť stan ľahko a rýchlo

Kam s ním? Odpoveď na túto nerudovskú otázku je jednoduchá. Pre postavenie stanu je ideálna rovná plocha bez kameňov, koreňov a iných predmetov. Nežijeme však v ideálnom svete, a tak je občas trochu obtiažne také miesto nájsť.

 

LOAP tip: Pokiaľ staviate stan na svahu, umiestnite ho vchodom dole, nech vám do neho po nočnom daždi voda nenatečie dovnútra.

 

Niekedy musíte miesto vyčistiť od vetvičiek, šišiek apod. Samozrejme to nikdy nebude dokonalé, ale je nutné sa zbaviť najväčších potiažisto, aby ste sa nemuseli o podlážku príliš strachovať. Tiež si určite nechcete pripadať ako princezná na hrášku a prebdieť celú noc kvôli kameni v chrbte.

Pokiaľ staviate stan po prvý krát, buďte trpezliví a s jednotlivými časťami nemanipulujte silou, aby nedošlo k jej poškodeniu.

 

LOAP tip: Vybaľte stan ešte doma a skúste ho postaviť nanečisto. Ušetríte čas aj nervy.

 

Rovná plocha nie je to jediné, čo by ste mali mať pri stavaníní stanu na paměti. Dôležitá je tiež ochrana před UV žiarením. Vy síce túžite nachytať bronz, ale UV žiarenie znižuje životnosť nepromokavého záteru stanu. Odporúčame vám umiestniť stan do miest, kde nebude príliš vystavený priamym slnečným lúčom. Ten kúsok vode určite ujdete.;-)

 

Ako sa starať o stan

Zakúpením stanu často začínajú úžasné zážitky, ktoré si pamätáte celý život. Aby nám ich stan priniesol čo najviac a bol v dobrej kondícii, mali by sme sa o neho správne starať. Behom pobytu preto dbajte na dôsledné vetranie stanu. Najmä po prebudení stan poriadne vyvetrajte. V noci sa totiž vo vnútri stanu zráža vlhkosť, ktorá sa drží na stenách. To samé platí aj v prípade, že stan zmokne.

 

Dôkladné vysušenie je nevyhnutné. Pokiaľ stan nenecháte uschnúť, začne zapáchať a môžete prilákať aj plieseň. A takúto spoločníčku vedľa seba určite nechcete. :-)

 

Samozrejme nastanú situácie, kedy stan zbalíte v daždi pri veľkom ponáhľaní sa. To sa suší skutočne ťažko. Ak máte v aute dostatok mies, napríklad voľné zadné sedadlá, môžete stan aspoň čiastočne rozložiť na ne. Bohužiaľ toľko miesta človek väčšinou nemá, a tak stan musí do cestovného obalu. Nič sa nedeje, ale po príjazde ho musíte okamžite rozložiť a nechať vyschnúť. Pokiaľ máte dosť miesta, je dobré stan znovu postaviť a nechať ho vetrať. Ak toľko miesta nemáte, prehoďte ho cez sušiak na bielizeň.

 

LOAP tip: Stan doma rozbaľte aj v prípade, že ste ho sušili už před zbalením, a nechajte ho skutočne dôkladne vyschnúť.

 

Každé kempovanie raz skončí a na rad prichádza upratovanie. Pred zbalením stanu si dajte tú námahu a očistite ho od nečistôt. Drobné nečistoty nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, a tak má člověk tendenciu stan rovno zbaliť a vybrať ho až ďalšiu sezónu. To stanu neprospieva a môže sa to podpísať na jeho funkčnosti.

 

Vezmite hubičku, alebo mäkkú handričku a pomocoou vlažnej vody omyte tropiko. Potom sa vrhnite na podlážku, z ktorej ale nejprve odstráňte veľké. Do vnútra stanu často nanosíte lístie, ihličie a ďalšie prírodné poklady, nehovoriac o nepozvaných hmyzích hosťoch, ktorých pozostatky sa potom povaľujú v rohoch stanu. Akonáhle túto nečistotu dostanete zo stanu, podlážku opláchnite rovnako ako tropiko. Potom nechajte stan vyschnúť.

 

LOAP tip: Stan neperte v pračke.

 

Piesok a prachové častice sa dostanú všade a zabrať dostávajú i zipsy. Drobné nečistoty ľahko odstranite napríklad starou kefkou na zuby, alebo na ruky. Pokiaľ sa vám zdá, že zipsy nejazdia plynule, navoskujte ich. Budú drandiť ako nové. Kolíky od hiny umyte teplou vodou a hubičkou, alebo kefkou.

 

LOAP tip: Keď stan stráca nepremokavú funkciu, naimpregnujte ho.

 

Drobné trhlinky si dokážete opraviť sami

Či sa  vám  to už páči, alebo nie, občas sa bohužiaľ v stane objaví diera. Môže byť kdekoľvek a páchať rôznu veľkú neplechu, ale vždy je nutné ju čo najskôr zastaviť. S drobnými trhlinami si poradíte sami. Stačí si so sebou vozit krabičku poslední záchrany na stany. Dá sa zohnať v športových obchododch a väčšinou obsahuje záplaty a lepidlo. Dobré je tiež prihodiť ešte vodoodolnú lepiacu pásku.

 

LOAP tip: Podrobnosti ohľadom opravy si prečítajte v našom článku, ako opraviť stan.

 

Stratený kolík, alebo zlomená tyč na stan? Nevadí

Len sa priznajte, koľko kolíkov za sezónu stratíte? A koľko ich je ohnutých tak, že už sa nedajú použiť? Zamrzí to, ale nejde o tragédiu. Náhradné kolíky najdete v základnej výbave každého nášho stanu. Sadu náhradních kolíkov zoženiete prípadne aj vo väčších športových obchodoch

 

So sadou náhradných tyčí na stan je to o trochu komplikovanejšie. Dĺžky tyčí sa totiž u jednotlivých výrobcov líšia. Náhradné tyče na stan je preto ideálne kúpiť od rovnakého výrobcu, ako je celý stan. 

 

LOAP tip: Laminátové tyče zvládnete opraviť aj svojpomocne. Podrobný návod čitajte tu.