Ťahák pre rodičov: Ako na jar/jeseň obliecť deti, aby neprechladli?

Porekadlo o tom, že neexistuje zlé počasie, ale len zle oblečení ľudia, asi poznáte. A pretože v prípade detí platí dvojnásobne, pripravili sme pre vás ťahák, podľa ktorého svojho potomka dobre oblečiete aj do jesenného nečasu.

 

Tri vrstvy sú viac než jedna

Huňatý sveter od babičky je skvelý, ale radšej ho deťom nechajte na sledovanie rozprávok počas chladných rán. Na výlet alebo šantenie na ihrisku sa nehodí, pokiaľ  nie je priedušný, deti sa pod ním spotia a rýchlejšie tak môžu prechladnúť. Pre pohyb je vždy lepšie voliť viac tenších vrstiev z funkčných materiálov. Aj tento „cibuľový“ systém má svoje pravidlá:

 

  • Prvá vrstva musí hriať, byť príjemná na nosenie a odvádzať vlhkosť. Najlepšie je zainvestovať do kvalitnej termobielizne. Jej cena je vyššia, ale deti ju ocenia pri púšťaní šarkana aj výšľape do prírody.
  • Druhá vrstva teplo izoluje a preberá prebytočnú vlhkosť z predošlej vrstvy. Vhodným kandidátom je fleecová mikina alebo hrejivý funkčný sveter.
  • Tretia vrstva chráni pred vetrem a dažďom. Taktiež odvádza prebytočné teplo, aby sa deti nepotili. Mala by byť vodoodolná, vetruodolná a priedušná. Na jeseň aj na jar odporúčame kúpiť dobrú softshellku, a pretože je jej výber trochu oriešok, poradíme vám, ako na to.

 

Kde je softshell, tam si dážď a vietor netrúfnu

Softshell je pružný, priedušný a do istej miery vetruodolný a nepremokavý materiál. Rodičia malých nezbedníkov ocenia aj odolnosť voči oderu a ušpineniu. Pokiaľ svojmu dieťaťu kúpite softshellovú bundu aj nohavice, máte nad jeseňou vyhraté. A ako vyberať?

 

  • Skontrolujte vodný stĺpec: Oblečenie zo softshellu je označené hodnotou vodného stĺpca, ktorá nám hovorí, ako veľmi materiál odoláva tlaku vody. Myslite však na to, že nepremokavosť má svoje limity a pri celom dni v daždi to vzdá aj bunda s najvyšším vodným stĺpcom. Nemusíte sa teda hnať za najvyššími číslami. V našich podmienkach postačí oblečenie s vodným stĺpcom od 3000 do 5000 mm.
  • Postrážte si zipsy: Váš potomok si bundu pravdepodobne zapne a rozopne niekoľkokrát za deň. Aby sa táto činnosť nepremenila v boj, vyberte oblečenie s kvalitným zipsom s ťaháčikom. Hodiť sa bude aj krytie pri brade, aby zips neškriabal a nechladil.
  • Berte to, čo padne: Že do väčšej bundy dieťa dorastie? Možno, ale bude mu zima. Bundu kupujte veľkú tak akurát, inak z nej bude unikať teplo.
  • Aj farba hrá úlohu: V jesenných dňoch môže byť viditeľnosť horšia, preto kúpte bundu v sýtych farbách. Alebo svoju ratolesť naučte nosiť reflexnú pásku na rukáve. K detskému oblečeniu ju od nás dostanete zadarmo.

 

Deti idú do školy? Pribaľte im náhradné oblečenie

Už vaše dieťa niekedy prišlo zo školy s premočeným tričkom alebo v kraťasoch na telocvik? Pravdepodobne áno, a ak nie, tak ste mali poriadne šťastie. Pre prípad, že sa váš potomok poleje vodou alebo cez prestávku omylom spadne do mláky, mu do skrinky schovejte ešte jedno tričko a nohavice.

 

Ak ste už veľa tričiek museli zaradiť do kategórie náhradného oblečenia, kúpte svojej ratolesti aj pár nových kúskov.

 

LOAP tip pre rodiča tých najmenších: Neviete, či ste dieťa obliekli dostatočne, alebo naopak príliš? Siahnite mu na zátylok alebo hornú časť chrbta. Keď je miesto spotené, znamená to, že môžete jednu vrstvu ubrať.

 

Prezrite si detské oblečenie LOAP