Chrbtový systém batoha – ako funguje a na čo je dobrý?

Čo sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie batoh? Výlet, škola, hory… Možností je veľa, ale asi málokto z nás by mezi prvými nápadmi uviedol chrbtový systém. Pritom je to vlastne akási chrbtica každého batohu, bez ktorej by nemohol plniť svoju funkciu. V tomto článku sa dozviete, aké druhy chrbtových systémov existujú, čím sa líšia a napríklad aj to, prečo je batoh s rovným chrbtom lepšou voľbou do mesta než turistický batoh.

BH1766L34G_zadovy_system

Chrbtový systém je, ak…

Najprv si poďme vysvetliť,  čo to vlastne chrbtový systém je. Pod týmto slovným spojením sa skrývajú 3 hlavné pojmy – ramenné (nosné) popruhy, bedrový popruh a chrbát batoha

 

Ramenné popruhy sú najviac namáhanou časťou batoha a je úplne nevyhnutné, aby boli kvalitne spracované. Zvyčajne sú vystužené, aby pri dlhšom nosení neodierali kožu. Naväzujú na nich balančné doťahy, ktorými nastavíte priľnavosť batoha k vášmu telu. Často sa u nich vyskytuje tiež prsná (hrudná) spojka, ktorá  zabraňuje skźnutiu popruhov z ramien.

 

Bedrový popruh je nevyhnutnou súčasťou najmä u batohov s väčším objemom. Pokiaľ je batoh správne nasadený, bedrový pás nesie viac ako 1/2 celkovej váhy batoha. Býva veľmi často vyztužený, aby nespôsoboval nepríjemné odreniny.

 

Chrbát batoha je nesmierne dôležitý, pretože sa stará o odvetrávanie a pohodlie pri nosení. Podľa typu batoha a jeho využitia býva chrbát vybavený výstužou, niekedy aj odnímateľnou, prelismi a sieťovinou pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. LOAP vyrába batohy, u ktorých táto časť prakticky celkom priľne k chrbtu, aj batohy, ktoré sa chrbta takmer nedotýkajú. 

 

LOAP tip: Okrem chrbtového systému mají turistické batohy rad ďalších funkčných vylepšení, poznáte ich všetky? Presvedčíte sa v našom článku 

 

Dva typy chrbtových systémov batohov – pevný a nastaviteľný

Pevný chrbtový systém batoha je fixný a nie je možné upravovať dĺžku medzi nosnými popruhmi a bederným pásom. Je preto žiadúce, aby ste si pred zakúpením batoha s týmto nosným systémom zmerali dĺžku vášho chrbta od obratla C7 po hornú časť bedrovej kosti. Môže se vám to na prvý pohľad zdať smiešne, ale aby vám batoh skutočne dobre sedel, mala by dĺžka od vrcholu ramenných popruhov až po bederný pás zodpovedať nameranej dĺžke vášho chrbta. Len v takom prípade dosiahnete maximálny komfort a spokojnosť pri nosení batoha.

 

Nastaviteľný chrbtový systém batoha má naopak posuvnú nosnú časť. Vďaka tomu sa dá celkom jednoducho upravovať dĺžka medzi ramennými popruhmi a bederným pásom tak, aby zodpovedala dĺžke vášho chrbta.

 

Nehanbite sa. Naplňte si batoh priamo v predajni

V našich končinách není zcela běžné, aby si zákazník přímo v prodejně vyzkoušel a nastavil batoh tak, aby odpovídal jeho tělu. Bohužel se tak dopouštíme chyby, která může znamenat špatnou volbu batohu. Nehanbute sa požiadať obsluhujúci personál o pomoc a kľudne aj naplnenie batoha. V prípade objemnejších kusov sa odporúča naplniť batoh, zhruba 10-15 kg záťaže., aby ste mohli vyskúšať, ako sa bude na všom chrbte chovať.

 

Batoh na hory sa od batoha do školy skutočne odlišuje

Než si pôjdete kúpiť novú batožinu, ujasnite si, pri akej činnosti ju hodláte využívať. Chrbtové systémy a všetky ich komponenty sú totiž navrhnuté tak, aby zodpovedali zaťaženiu batoha.

 

1. Batoh do mesta vás vyjde zvyčajne lacnejšie

Chrbtový systém turistického batoha je konštruckčne náročnejší, preto je výrobne dražší. Pláštenka na turistický batoh a mnoho funkčných detailov, to sú ďalšie prvky, ktoré cenu turistického batoha zvyšujú. Na turistickom batohu sa pláštenka samozrejme hodí – na výlete začne pršať, idete prašnou cestou, alebo idete na bicykli v daždi a od bicykla vám na batoh strieka blato a  nebo jedete na kole po dešti a od kola vám na batoh  strieka blato a voda. Pláštenku na batoh v meste ale asi nevyužijete. Rýchlo vytiahnete  dáždnik, alebo sa schováte pod najbližšiu strechu, alebo do obchodu.

 

2. Mestský batoh ľahšie zladíte s oblečením do práceMěstské a dámské batohy LOAP

Len si predstavte, že idete na pracovnú schôdzku, alebo na úrad s tmavo červeným turistickým batohom a pozdĺž tela vám visia nezapnuté popruhy od bedrového pása. Alebo, že máte bedrový pás aj prsnú spojku zapnuté a krčíte si košeľu. Uznajte sami, batoh do mesta by bol elegantnejšou voľbou.

 

Turistické batohy sa najčastejšie vyrábajú v základných farbách – červené, modré, zelené a čierne. Zato batohy do mesta sú ladené do elegantnejších farieb, aby sa dali ľahšie skombinovať s vaším oblečením. Mestské  batohy sa vyrábajú v pestrejšej ponuke štýlov, tvarov a veľkostí.

 

Turistické batohy nie sú určené na výlety s notebookom na chrbte. Zvyčajne majú len nepolstrované vrecko na hydrovak, které nedokáže notebook dostatečne ochrániť pred poškodením, napr. keď sa pošmyknete a batohom narazíte na zem, alebo do skaly.

 

3. Turistický batoh vám notebook neochráni

Na rozdiel od turistických batohov majú batohy do mesta polstrované vrecko, ktoré notebook pevne drží na mieste a chráni ho pred otrasmi aj mernymi údermi. A keď sme u vreciek, batohy do mesta majú často tiež organizér, vrecká na telefón, perá, kľúče a ďalšie drobnosti, ktoré potrebujete mať rýchlo poruke.

 

4. Turistický batoh nezahreje chrbát pri čakaní na MHD

Väčšina turistických batohov má prehnutý chrbát, aby ste sa pod batohom nepotili, až budete celý deň na túre. Predpokladá sa totiž, že s turistickým batohom na chrbte budete väčšinu dňa neustále v pohybe.

Oproti tomu mestské batohy majú jednoduchší rovný chrbtový systém, takže vám pri čakání na električku, alebo autobus zahrejú chrbát. A keď náhodou nestihnete autobus dobehnúť a on vám ujde, spotený chrbát vám pri čakaní na ďalší spoj ochrání pred studeným vetrom.

 

5. Do mestského batoha sa vám vojde nákup aj oblečenie do fitness centra.

Batohy do mesta bez prehnutej konštrukcie chrbta neuberajú toľko miesta vo vnútri a batoh sa lepšie prispôsobuje obsahu, takže sa do neho ľahšie vojde napríklad aj nákup, alebo oblečenie do fitka s PET fľašou.

 

Vážne si do mesta nemôžem vziať turistický batoh?

Jasné, že môžete. Vyberte si skôr ale menší turistický batoh, ktorý nie tak nápadný. Výhodou jedného batoha na všetko je, že si po víkende na horách nezabudnete z batohu do batohu presunúť do práce napríklad peňaženku a doklady.

Nevýhodou jedného batoha do mesta a na výlety je častejšie údržba. Behom výletu sa batoh ušpiní (od jedla, smoly, blata atď.) a zapráši, takže ho pred cestou do práce musíte vždy očistiť, aby ste v MHD, alebo v práci neboli vystavení nepríjemným komentárom svojho okolia. ;-)

 

Ako delíme batohy v LOAP

Městské a urban batohyŠkolské a mestské batohy

Školské, študentské a mestské batohy LOAP sú navrhnuté na každodenné užívanie a prenášanie skôr menších hmotností. Ich litráž sa pohybuje okolo 30 litrov, a preto majú nosný systém přizpôsobený týmto podmienkam.

Najčastejšiei u našich městských batohů narazíte na pevné zádové systémy AFS nebo SBS. Všechny 3 nosné systémy mají společné tyto prvky: 

 • anatomicky tvarované ramenné popruhy s vyztužením
 • pevná konštrukcia
 • odvetrávanie

Niektoré typy mestských batohov, batohov na notebook a batohov do školy majú tiež hrudný popruh, ktorý zabraňuje skĺznutiu nosných popruhov z ramien. Bederný pás u tohto typu batoha väčšinou nenájdete z dôvodu nízkeho zaťaženia..

 

Turistické a cyklistické batohy

V prípade menších turistických batohov LOAP sa často stretnete s pevným nosným systémom AVS. Preferujeme ho pre jeho charakteristické umiestnenie chrbtovej konštrukcie. Je totiž nezávislá na vlastnom batohu a dá sa ľahko vybrať. Batoh s chrbtovým systémom AVS nepriľne priamo k telu a výborne vetrá. Samozrejmosťov u týchto batohov je vystužený chrbát, bederný pás a hrudný popruh. Okrem turistických batohov používame AVS systém tiež u cyklistických batohov LOAP.

 

Batohy na trek a viacdenné cestovanie

Velké krosny a expedičné batohy LOAP s vysokou litrážou sú vybavené nastaviteľným chrbtovým systémom AAS I. Vďaka prepracovanému chrbtovému systému sú batohy stabilné aj pri najväčšom zaťažení. U týchto batohov je skutočne kľúčové, aby ste si vybrali správne, lebo nesprávne zvolený batoh by mohol nadmerne zaťažovať ramená, ale aj celý chrbát.

 

Dobre padnúci batoh naopak rozloží záťaž smerom do vyztuženého bederného pása.. Ramenní popruhy sú mäkké, ergonomicky tvarované a nepostrádají prsnú spojku. Aby chrbát neustále vetral, zvolili sme vyvýšené vypchávky, ktoré vytvárajú dokonalý ventilačný komín.

 

LOAP tip: Viete, ako sa správne zbaliť na viacdenný trek? Prečítajte si naše tipy v článku Ako zbaliť turistický batoh na viacdenný pochod.

 

Zoznámte sa: Chrbtové systémy batohov LOAP

Krosny a turistické batohy

1. AAS I - AIR ADJUSTABLE SYSTEM I

Jednoducho nastaviteľný posuvný systém AAS I vyvinutý pre najnáročnejšie použitie dodáva batohu mimoriadnu stabilitu aj pri najväčšom zaťažení. Batohy vybavené systémom AAS I sú určené na náročné expedičné pochody a na nosenie veľkej záťaže. Ergonomicky tvarované vyztužené ramenní popruhy umožňujú perfektné posadenie batoha na chrbát.

 1. Vyztužený a výborne priedušný chrbát s vyvýšenými chrbtovými a bedernými vypchávkami, ktoré vytvárajú ventilačný komín
 2. Vlastné nastavenie chrbta.
 3. Hrudný spínací popruh.
 4. Vystužený odnímateľný bederný pás dodáva špeciálnym vystužením komfort pri nosení.
 5. Horné a dolné balančné doťahy.
 6. Ergonomicky tvarované duralové výztuže s možnosťou individuálneho prispôsobenia tvaru.

 

Krosny a turistické batohy LOAP

Batohy - turistické, městské, na kolo

2. AFS - AIR FLOW SYSTEM

Účelne riešený pevný nosný systém AFS používaný u batohov menších litráží dodáva batohom maximálny komfort pevnosti a ventilácie. Systém AFS je typický najmä na „cyklo“ batohy.

 1. Ergonomicky tvarované vystužené ramenné popruhy.
 2. Vyztužený chrbtový panel dodáva batohu výbornú pevnosť..
 3. Chrbtové vypchávky sú vyvýšené nad chrbtový panel a zaručujú dokonalú cirkuláciu vzduchu v kanáliku mezi nimi.
 4. Hrudný spínací popruh.
 5. Bederné vypchávky sú tvorené pomocou štyroch rôzne vyvýšených segmentov a umožňujú perfektné vetranie v bedernej oblasti. Pevný, vystužený bederný pás.

 

Krosny a turistické batohy LOAP
Mestské batohy LOAP
Batohy na bicykel LOAP

 

Turistické batohy

3. AVS - AIR VENTILATION SYSTEM

Špeciálny pevný nosný systém charakteristický umiestnením chrbtovej konštruckie nezáväzne na vlastnom batohu. Konštruckiu je možné jednoduchým spôsobom vybrať. Systém AVS poskytuje najväčší komfort vetrania, pretože vlastný batoh neprilieha priamo k telu. 

 1. Ergonomicky tvarované vystužené ramenné popruhy z priedušného materiálu.
 2. Špeciála odnímateľná chrbtová konštrukcia tvorená rámom s priedušnou sieťou.
 3. Oceľové výztuže sú tvarované tak, aby vytvárali medzi sieťou a vlastným batohom dostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu.
 4. Vlastná konštruckia chrbta batoha.
 5. Hrudný spínací popruh.
 6. Pevný, vystužený bederný pás je súčasťou chrbtovej konštruckcie a výstužou zvyšuje komfort pri nosení. zádové konstrukce a vycpáním zvyšuje komfort nošení.

 

Krosny a turistické batohy LOAP

Městské batohy

4. SBS - SOLID BACK SYSTEM

Zajímavo prepracovaný pevný nosný systém SBS je určený na batohy nižších litráží. Svojou pevnosťou a stavbou zaručuje, že náklad vo vnútri batoha netrpí, a preto se využívá najviac u batohov s vložkou na laptop.

 1. Ergonomicky tvarované ramenné  popruhy.
 2. Chrbtový panel je vystužený materiálom EVA foam, ktorý zaručuje stály tvar a pevnosť. V paneli sú prelisy, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu.

 

Mestské batohy LOAP

 

Teraz už viete o chrbtových systémoch dosť na to, aby ste si kúpili batoh, s ktorým budete maximálne spokojní.