Ako vybrať lyžiarsku bundu a nohavice

Dámské lyžařské bundyHlavne sa pri výbere neponáhľajte. Lyžiarske bundy a nohavice nie sú práve najlacnejšie a nekupujete ich na jednu sezónu. V obchode sa preto nenechajte rozhodiť tým, že dlho vyberáte. Naopak si všetko dôkladne vyskúšajte, kľudne aj niekoľkokrát. Než sa vyberiete do obchodu, poradíme vám, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať.

 

Mám si kúpiť zateplenú lyžiarsku bundu, alebo nie?

To záleží hlavne na tom, ako veľmi ste zimomriví a akým štýlom lyžujete. Pokiaľ ste akčný lyžiar, ktorý sa skoro nezastaví, pravdepodobne vás dostatočne zahreje samotné lyžovanie.. Budete potrebovať skôr priedušnú športovú bundu bez zateplenia. ktorá odvedie pot. Keby sa ochladilo a začala vám byť zima, využite systém vrstvenia oblečenia. Oblečte si ďalšiu funkčnú vrstvu: termobielizeň, alebo mikinu. Jednotlivé vrstvy môžete v prípade potreby pridávať, alebo uberať.

 

LOAP tip: Bunda na hory nemusí byť  „ťažká" a „hrubá“. Vďaka moderným technológiám sa vyrábajú bundy, ktoré sú tenké a ľahké, ale napriek tomu je v nich teplo.

 

Pokiaľ naopak patríte medzi rekreačných, začínajúcich, alebo sviatočných lyžiarov, ktorí si párkrát v kľude spustia  na svahu a potom zamieria do sauny, alebo grog, budete potrebovať skôr zateplenou lyžařskou bundu, která vás zahreje. Aj zateplené bundy bývajú priedušné, ale nie tak veľmi. Dôležitejšie je, aby udržovali teplo. Určite si takúto bundu nekupujte, pokiaľ sa chcete venovať napríklad skialpinismu. Pri stúpaní do kopca by ste ju preklínali.

 

LOAP tip: V každom prípade si vyberte zimnú bundu, ktorá je vetruodolná. Na horách fúka poriadny vichor, tak nech na vás nemôže.

 

Ako vybrať veľkosť bundy na lyže?

Bunda vás nesmie nikde ťahať, škrtiť ani nikde obopínať. Musíte sa v nej normálne hýbať, dýchať, ohnúť sa pre spadnutú rukavicu. Skrátka vám v nej musí byť dobre. Nemala by byť ale príliš veľká, aby z nej zbytočne neutekalo teplo. Skúšajte bundu na oblečenie, ve ktorom budete lyžovať. Najprv si teda oblečte termo bielizeň, potom mikinu a až potom bundu. Zapnite ju až po bradu, zdvihnite ruky, ohnite sa, poriadne sa nadýchnite, rozpažte ruky, otočte trup na obidve strany a pod. Ak vás bunda nikde neťahá, príliš sa nevyťahuje a má dosť dlhé rukávy, máte vyhrané.

 

Pánské lyžařské kalhotyA čo lyžiarske nohavice, ako ich vybrať?

Nohavice vyberajte rovnakým spôsobom ako bundu. Pokiaľ budete skôr postávať vo fronte u vleku, kúpte si zateplené lyžiarske nohavice. Keď ale budete celý deň jazdiť s vetrom opreteky, alebo stúpať pešo do zasnežených kopcov, stačia vám zimné nohavice bez zateplenia, pod ktoré si prípadne môžete vziať termo nohavice.

 

Nohavice musia dobre sedieť v páse a na kolenách a mali by sedieť k bunde. Teraz nemáme na mysli farbu, ale pripnutie. Lyžiarske nohavice mávajú často pútka, za ktoré ich k sebe môžete pripnúť. Pokiaľ túto funkciu využívate, mali by ste bundu a nohavice vybrať naraz

 

Rozdiel medzi membránou a záterom

Záter je špeciálna vrstva, ktorá sa nanáša priamo na tkaninu. V prípade búnd LOAP sa ako záter používa vysoko kvalitný polyuretánový film s mikroporéznou štruktúrou. Ten bráni presakovaniu vody a zároveň umožňuje odparovanie telesnej vlhkosti..

Membrána je tiež nepremokavá a priedušná vrstva, ale je buď voľne vložená medzi vrchný materiál a podšívku, nalebo sa spojí s vonkajším materiálom pomocou laminácie. V případe trojvrstvovej laminácie je membrána spojená aj s podšívkou.

 

Vodný stĺpec lyžiarskeho oblečenia

Pokiaľ jazdíte do klasických lyžiarskych stredisiek u nás, aleb v zahraničí, pri daždi to balíte a idete radšej na hotel, mal by vám bez problémov stačiť vodný stĺpec 3000–5000 mm. Takéto lyžiarske bundy, alebo nohavice hneď tak nepremoknú ani vtedy, keď sa v nich občas zvalíte do snehu. Ak ale budete lyžovať vo voľnej prírode bez ohľadu na počasie, investujte radšej do vyššieho vodného stĺpca.

 

LOAP tip: Chcete sa o vodnom stĺpci dozvedieť viac? Prečítajte si náš podrobný článok Aký vodný stĺpec bundy: 3000, 5000 nebo 8000 mm?

 

Nepozerajte sa však len na hodnoty vodného stĺpca. Postrážte si , aby lyžiarska bunda aj nohavice mali lepené, alebo aspoň čiastočne lepené švy na najviac namáhaných miestach. Pokiaľ sú švy podlepené, nepresakuje cez nich voda.

 

Dětské lyžařské kalhotyPriedušnosť lyžiarskej bundy a nohavíc

Zase veľmi záleží na tom, ako veľmi sa budete na zjazdovke hýbať. Keď budete skôr postávať, alebo jazdiť na pohodu, môže vám byť v príliš priedušnej bunde zima. Ak sa do toho opriete, budete potrebovať, aby oblečenie odvádzalo pot. Potom sa vyplatia bunda aj nohavice s vyššou priedušnosťou. Opäť platí, že v našich podmienkach by vám mala stačiť priedušnosť 3000–5000 g/m2/24 hodín.

 

Hlavně si ale pod funkčnú lyžiarsku bundu neberte bavlnené tričko a mikinu! Potom totiž odvod vlhkosti prestane fungovať. Bavlnené oblečenie pot nasáva, ale neodparuje. Spotené oblečenie vás začne studiť, bude vám zima a ste len krôčik od nachladenia. Keď už teda máte funkčnú bundu, noste pod ňou termo bielizeň a mikinu z funkčných materiálov, ktoré tiež odvádzajú vlhkosť.

 

Čo všetko má mať lyžiarska bunda?

Množstvo drobností, ktoré poriadne oceníte až na horách. Tu je zoznam 7 vychytávok, které by vaša lyžarska bunda mala mať.

  1. Snehový pás
    Vďaka nemu sa pod bundu nedostane sneh. U niektorých búnd sa dá odopnúť.
  2. Vnútorný elastický rukáv s otvorom na palec
    Skvelá vec, ktorá nielen, že zahreje, ale ešte bráni snehu, aby vliezol do rukávov a chladil v rukaviciach.
  3. Nastaviteľné rukávy
    Musíte mať možnosť utiahnuť  rukávy okolo zápästia, aby skrz nich nefúkalo.
  4. Ventilácia v podpazuší
    Keď sa začnete potiť, podporíte priedušnosť bundy tým, že rozopnete ventiláciu.
  5. Nastaviteľná kapucňa
    Kapucňa musí ísť stiahnuť tak, aby vám nespadla z hlavy. Mali by ste ju natiahnuť na prilbu, alebo mať možnosť ju odopnúť. 
  6. Vodoodolný, alebo zakrytý hlavný zips
    Je dobré, keď je zips vodoodolný, alebo aspoň schovaný pod neprekovavým pruhom tkaniny.
  7. Vnútorné  a vonkajšie vrecká
    Čím viac vreciek, tým lepšie. Budete potrebovať vrecko na okulare, telefón, doklady, skipas a dalšie potrebné veci. Veľa lyžiarov oceńuje aj otvor na slúchadlá.

 

Neuškodia ani reflexné prvky, ba práve naopak. Keď to pôjde, vyberte si bundu, ktorá ich má.

 

Pánské lyžařské kalhotyČo všetko majú mať lyžiarske nohavice?

Aj v prípade lyžiarskych nohavíc sme dali dohromady 7 vecí, ktoré by ste mali vyžadovať:

  1. Dlhší diel na chrbte
    Nebude vám ťahať na chrbát, a keď náhodou spadnete a bunda sa vytiahne, stále budete mať chrbát chránený.
  2. Traky, alebo pútka na opasok
    Pomáhajú držať nohavice na mieste.
  3. Protisnehová manžeta
    Niečo ako snehový pás u bundy. Bráni snehu, aby se dostal cez nohavice pod nohavice.
  4. Tvarované kolená
    Nohavice s tvarovanými kolenami vás pri pokrčení nebudú nijak obmedzovať.
  5. Ventilácia
    Potíte sa? Je vám horúco? Stačí rozopnúť ventiláciu a trošku si vyvetrať.
  6. Nastaviteľné nohavice
    Nohavice by mali mať na boku zips, aby ste ich dole mohli rozšíriť a pretiahnuť cez lyžiarky.Tiež určite nechcete, aby vám do obuvi padal sneh.
  7. Vrecká
    Dôležité veci budete mať skôr v bunde, ale na kapesníky a ďalšie maličkosti sa hodia.

 

Dobrý je tiež nastaviteľný pás, ktorý môžete uťahovať, alebo povoľovať a opäť neuškodia ani reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť.

 

Čo všetko má mať detská lyžiarska kombinéza?

Pamätáte si na svoje prvé hory? Svah ste pravdepodobne zdolávali v ťažko nepriedušnej bunde  a detských otepľovákoch, alebo ste mali na sebe zateplené šuštiaky. A ako ste sa párkrát vyváleli ve sněhu, zábava skončila – zateplené nohavice boli mokré a človek bol mokrý od hlavy po päty.

 

Vaše ratolesti to budú mať na zjazdovke podstatne jednoduchšie: keď im obstaráte správnu lyžiarsku kombinézu, zostanú pri lyžovaní, sánkovaní aj stavaní snehuliaka v suchu a teple.

  1. Nastaviteľná kapucňa
    Kapucňa musí ísť stiahnuť tak, aby dieťaťu nespadla z hlavy. Mali by ste ju pretiahnuť cez prilbu, alebo ju mať možnosť odopnúť.
  2. Nastaviteľné rukávy
    Musíte mať možnosť utiahnuť rukávy okolo zápästia, aby skrz nich nefúkalo.
  3. Vnútorný elastický rukáv s otvorom na palec
    Skvelá vec, ktorá nielen, že zahreje zahřeje, ale ešte bráni snehu, aby vliezol do rukávov a chladil v rukaviciach. 
  4. Vodoodolný, alebo zakrytý hlavný zips
    Je dobré, keď je zips vodoodolný, alebo aspoň schovaný pod nepromokavým pruhom látky.
  5. Ochranné krytie brady
    Zips tak nechladí a nehrozí nepříjemné škrípnutie.
  6. Vnútorné  a vonkajšie vrecká
    Čím viac vreciek, tým lepšie. Budete potrebovať vrecko na okuliare, telefón, doklady, skipas a dalšie potrebné veci.
  7. Pásky cez chodidlá
    Vďaka nim sa nohavice nevyhŕňajú.
  8. Reflexné prvky
    Aby ste na malého lyžiara na zjazdovke dobre videli, kúpte mu bundu vo výrazných farbách.

 

LOAP tip: Niektoré chlapčenské a dievčenské zimné kombinézy majú všitú menovku. Ale pokiaľ kúpite bundu bez menovky, vôbec to nevadí: dieťaťu dejte do vrecka lístok s telefónnym číslom a adresou hotelu, v ktorom na hoteli bývate.

 

Môžem lyžovať v softshellovej bunde a nohaviciach?

Keď bude krásny slnečný deň a vy sa budete hýbať, rozhodne áno. Softshell je pružný, veľmi pohodlný materiál, ale do veľkej zimy sa príliš nehodí. Pod softshellku pridajte ďalšie funkčné vrstvy, aby vám v nej bolo príjemne teplo.

 

LOAP tip: Zaujíma vás, prečo by ste lyžiarsku bundu nemali nosiť do mesta? Venujte pár minút nášmu článku Lyžiarske bundy vs. bundy do mesta – ktorú, kam a prečo.

 

Ako sa na lyže obliecť pod bundu

Dámské termoprádloZačnite funkčnou bielizňou

Zabudnite na bavlnené tričká, alebo tielka. Nezahrejú, rýchlo sa spotia a dlho schnú. Prepotené miesta naviac chladia a vám začne byť zima. Radšej si oblečte funkčnú bielizeň zo syntetických materiálov. Celú dobu vás bude hriať, a pretože je priedušná, odvedie pot od tela. Keď prestanete lyžovať a sadnete si do reštaurácie, zostanete v teple, termo bielizeň na rozdiel od bavlny nechladí.

 

LOAP tip: Pokiaľ si myslíte, že funkčnú bielizeň nepotrebujete, prečítajte si náš článok 7 pádnych dôvodov, prečo nosiť termobielizeň.

 

Zohnať môžete jednak termo tričká, ale aj termo nohavice. Pri ich výbere majte na pamäti najmä to, že oboje musí tesne priľnúť k telu. Príliš veľká bielizeň totiž zle izoluje a je k ničomu. Nemusíte sa pritom báť, že vás bude funkčná bielizeň škrtiť. Naopak termo bielizeň je pružná, nebudete o nej vôbec vedieť.

 

LOAP tip: Aj v termo bielizni je mnoho rozdielov. Môžete si kúpiť teplejší variant do tuhej zimy aj ľahší variant do miernejšej zimy.

 

Oblečte si športový sveter, alebo mikinu

Na termobielizeň patrí funkčná vrstva, ktorá musí byť priedušná a teplá. Ideálny je napríklad funkčný športový sveter. Zahreje, preberie od termobielizne nahromadenú vlhkosť a pošle ju ďalej do tretej/vrchnej vrstvy. Keď sa oblečenie takto skvelo dopĺňa, udržuje optimálnu telesnú klímu a vám sa bude dobre lyžovať.

 

LOAP tip: Pokiaľ ste o vrstvení oblečenia ešte nepočuli , alebo sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Ako funguje princíp troch vrstiev oblečenia

 

Bez lyžiarskych ponožiek ani krok

Tenké bavlnené ponožky si nechajte doma. Do obuvi s prackami noste funkčné ponožky, alebo podkolienky, ktoré sú vystužené na najviac vystužených miestach. Ponožky by mali tiež odvádzať pot a hriať.

Nezabudnite rukavice a nákrčník

V lyžiarskych rukaviciach vám nesmie byť zima a mali by ste v nich pohodlne držet palice aj zips od bundy. Tiež by mali byť nepromokavé a priedušné. Skúšajte ich spolu s lyžiarskou bundou a otestujte, či sa vojdú do rukáva, alebo naopak, či sa rukáv vojde do rukavíc. Ani v jednom prípade by sa nemala vytvoriť skulinka, ktorou by prefukovalo.

 

LOAP tip: Na hory si radšej vezmite náhradný pár, rukavice sa ľahko strácajú.

 

Nič neskazíte ani nákrčníkom, ktorý ochráni krk pred ofúknutím. Dôležité je, aby ste aj s nákrčníkom dokázali zapnúť bundu až po bradu.

 

Dámské lyžařské bundyLyžiarska prilba, kukla a okuliare

Prilba vám musí perfektne sedieť. Pokiaľ sa na hlave hýbe aj po utiahnutí, máte zlú veľkosť. Skúšajte ďalšie modely, pokiaľ nenájdete tú správnu. Nechajte si rozopnutý remienok pod bradou a predkloňte sa. Keď prilba neskĺzne, je to dobré. Pozor na to, že prilba má byť tesná, ale nesmie vás nikde tlačiť. Pokiaľ je vonku tuhý mráz, alebo máte radi teplo, môžete si pod prilbu vziať kuklu. Mala by ju zasunúť hluboko pod bundu, aby sa nerolovala a nefúkalo pod ňu.

 

Až si budete prilbu, kúpte spolu s ňou aj  lyžiarske okuliare, alebo si prineste tie, ktoré už máte doma. Prilba a okuliare by mali byť kompatibilné. Nesmie medzi nimi byť veľká medzera, inak vám skrz ňu bude fúkať na čelo, čo nie je vôbec príjemné. Až budete mať okuliare na hlave, skontrolujte, či k tvári dobre priľnuli.

 

Čo sa môže ešte hodiť?

Až budete mať lyžiarske oblečenie kompletné, nezabudnite ešte na pár užitočných maličkostí. Pribaľte krém na opaľovanie, nech si nespálite tvár, slnečné okuliare, balzam na pery, lekárničku (človek nikdy nevie) a teplú zimnú obuv, do ktorej sa po lyžovaní prezujete. Vezmite si tiež čiapku. Keď si na zjazdovke urobíte prestávku a dáte dole prilbu, bude sa náramne hodiť.

 

Prehliadnite si lyžiarske oblečenie LOAP: