Ako vybrať vhodný stan

V jednovrstvových stanoch je oveľa väčšie vlhko a na bežné stanovanie nie sú vhodné. V ponuke stanov LOAP preto nájdete len stany dvojvrstvové.

 

Vyberáme konštrukciu stanu: Sklolaminát, durawrap alebo dural

Konštrukcia ovplyvňuje odolnosť stanu, preto by ste jej mali pri výbere stanu venovať dostatočnú pozornosť. Existujú 2 typy konštrukcií – laminátové a duralové. Ich použitie sa opäť odvíja od účelu, na ktorý vám má stan slúžiť. Bežné turistické stany si bez problémov vystačia s laminátovými prútmi. Nie sú síce tak pevné a ľahké ako duralové tyče, ale na štandardné účely sú úplne dostačujúce a lacnejšie. Buď môžete mať klasickú sklolaminátovú konštrukciu alebo durawrapovú.

 

  • Sklolaminátové prúty pozná väčšina vyznávačov stanovania. Prúty sú vzájomne prepojené spojkou, ktorú ľahko nahmatáte, pokiaľ prstom prejdete po spojených prútoch. Vyčnieva a občas sa stane, že pri preťahovaní prútov tunelíkmi za zasekáva. Pri neopatrnom zaobchádzaní sa môžu zlomiť a ostré hroty v mieste rozlomenia často stan poškodia. Ich jednoznačnou výhodou je priaznivá cena.
  • Durawrapová konštrukcia je laminátová, ale kvalitnejšia. Na prútoch je nalisovaná polyuretanová fólia, ktorá prúty spevňuje a v prípade ich zlomenia eliminuje poškodenie stanu. Spojka je umiestnená v tele tyčky, takže prút je na povrchu hladký.
  • Duralové tyče sú vyrobené zo zliatiny hliníka, horčíka, medi a mangánu. Sú veľmi odolné a ľahké, preto bývajú využívané napríklad pri expedičných stanoch, ktoré musia čeliť väčšiemu náporu vetra a ďalším rozmarom počasia. Sú vhodnejšie v prípadoch, keď stan častejšie skladáte a znovu staviate. Musíte však počítať s vyššou cenou než v prípade laminátovej konštrukcie stanu.

 

Typické pre všetky typy konštrukcie je dôraz na jednoduchú stavbu stanu tak, aby človek nemusel s prútmi zápasiť dlhé minúty. Všetko je otázkou praxe a cviku, ale obvykle stan dokážete bez väčšej námahy zložiť do 5 minút. Výhodou stanov LOAP je ľahká manipulácia, vrátane zbalenia stanu a dostupnosti náhradných tyčí, tj. prútov.

 

LOAP tip: Pokiaľ ešte nie ste pripravení sa rozlúčiť so svojim starým stanom, skúste mu dať druhú šancu a opraviť ho. Ako na to, sme spísali v našom článku Ako opraviť stan.

 

Vodný stĺpec podlahy a lepené švy sú dôležitejšie než vodný stĺpec vonkajšieho stanu

Vodoodolnosť stanu je zaistená tým, že látka tropika je vybavená polyuretanovým záterom. Vďaka záteru zostane vnútorný stan v suchu, rovnako ako vy. Vodný stĺpec vonkajšieho stanu môže v našom podnebnom pásme dosahovať hodnoty od 1000 mm vyššie. Nemusíte to ale preháňať, vzhľadom k množstvu zrážok v ČR si pohodlne vystačíte s hodnotami medzi 1000-3000 mm.

 

Najviac problémové miesta predstavujú švy, preto skontrolujte, že vami vybraný stan má švy prelepené. Všetky stany LOAP majú švy prelepené tak, aby sa nimi voda nemohla dostať dovnútra.

 

Dôležitejšie než vodný stĺpec tropika sú aj hodnoty vodného stĺpca podlahy. Na podlahu je totiž vyvíjaný najväčší tlak, napríklad pokiaľ na nej kľačíte. Je preto vhodné, aby vodný stĺpec podlahy bol aspoň 5000 mm. Táto hodnota vám už poskytne dostatočný komfort a taktiež pomer cena/výkon sa vyplatí. Stany LOAP majú podlahu  s odpovedajúcim vodným stĺpcom 5000 mm, a sú teda vhodné na bezproblémové a komfortné stanovanie.

 

Správna veľkosť stanu zaručí pohodlie, umožní varenie a schová aj bicykle

Veľkosť stanu ide ruku v ruke so spôsobom použitia. Dôležité je uvedomiť si, či hľadáte pohodlný stan na plánovanú dovolenku v kempe, na pobyty v prírode či na festivaloch.

 

  • Rodinný stan by mal byť priestornejší, aby mali všetci členovia dostatočné pohodlie a zároveň mali po ruke svoju batožinu.
  • Turistický stan by mal byť predovšetkým odolný, aby vydržal aj nepriaznivé počasie v horách, silný vietor alebo dážď. Zároveň by mal mať nízku hmotnosť, aby vás behom dňa príliš nezaťažoval pri nosení na chrbte.
  • Pre cyklistov, ktorí chcú vyrážať z 1 miesta, skvelo poslúžia stany cyklo. Majú veľmi priestornú predsieň, do ktorej sa vojdú až 4 bicykle a dá sa pod ňou aj variť. Cyklisti ocenia nízku hmotnosť stanov.

 

Okrem počtu osôb je nutné zvážiť aj veľkosť a počet kusov batožiny. V LOAPe myslíme predovšetkým na pohodlie, preto aj stany pre 2 majú 2 samostatné vchody. Nebudete musieť preliezať jeden cez druhého a získate kvalitné odvetrávanie.

 

Vetranie a moskytiéra – nepostrádateľní parťáci pohodlia

Vetranie je nevyhnutnou súčasťou každého stanu. Napomáha udržiavať správnu teplotu a zároveň odvádza nahromadenú vlhkosť, ktorá sa drží na vnútornej strane tropika. Často býva riešená ventilačnými otvormi, ktoré by mali byť minimálne dva. Najlepšie miesto na vetracie otvory sa nachádza v čo najvyššom bode stanu. Otvory by sa mali dať zvnútra stanu zatvoriť, aby nimi v prípade nepriaznivého počasia neprenikal dážď a chlad.

 

LOAP tip: Stan má rad dôležitých funkčných vychytávok, ktoré by ste mali pri výbere stanu zohľadniť. O ktoré sa jedná, sme zhrnuli v článku Na čo sú dobré jednotlivé diely stanu.

 

Pravdepodobne najúčinnejšie vetranie dosiahnete otvorením vchodových otvorov. Pokiaľ máte dva, bude prúdenie vzduchu vnútri stanu ešte lepšie. Výhodou krytých vchodov navyše je, že budete môcť vetrať aj v daždivom počasí. Cirkuláciu vzduchu podporí aj mierne vytiahnutie dolného okraja tropika.

 

Nepostrádateľným pomocníkom je aj moskytiéra, ktorá býva často súčasťou vstupných otvorov alebo okienok. Nielen že bráni doternému hmyzu, aby sa u vás ubytoval, ale podporuje aj vetranie. Pokiaľ by ste sa mali rozhodnúť medzi stanom s moskytiérou a stanom s oknami z priesvitného igelitu, dajte prednosť moskytiére. Stany s igelitovými oknami sa viac zaparujú a pobyt vnútri nie je príliš príjemný.

 

Prezrite si kolekciu stanov LOAP

 

LOAP tip: Môže sa vám hodiť aj náš článok Ako vybrať správny spací vak a karimatku.