Starostlivosť o obuv – ako sa starať o koženú obuv a syntetiku

Keď kupujete obuv, chcete, aby vám dlho vydržala. Viete si vybrať tú správnu? Viete napríklad, aká je správna starostlivosť o koženú obuv alebo semišovú obuv, akú impregnáciu vybrať na syntetickú obuv? Prečítajte si, ako sa starať o obuv tak, aby vám slúžila čo najdlhšie.

 

Pánské boty

Je dobré mať rôznu obuv na rôzne aktivity

Zo všetkého najskôr sa zamyslite nad tým, akú obuv vlastne potrebujete a kam v nej budete chodiť. Neexistuje univerzálna obuv, ktorú si môžete vziať na koncert, horské túry aj na pláž. Vždy je dobré mať viac typov obuvi, každý pár na inú aktivitu. Ak budete obuv používať na iné činnosti, než na aké bola vyrobená, opotrebujete = vyhodíte ju pravdepodobne omnoho skôr.

 

U obuvi na veľkosti záleží!

Účel obuvi poznáme, teraz ešte vybrať správnu veľkosť. Zdá sa to ľahké, ale niekedy výber nedopadá dobre. Nohy v priebehu dňa mierne opúchajú, preto odporúčame nakupovať obuv popoludní. Keď ju donesiete domov, obujte si ju znovu. Pokiaľ vám obuv stále dobre sedí, máte vyhraté. Keď nie, choďte ju rovno vrátiť. Noha musí byť v topánke dobre zafixovaná, inak dochádza k deformácii obuvi. Pohyb chodidla vnútri obuvi totiž poškodzuje podšívku aj stielku. Na druhú stranu vás obuv nesmie príliš tlačiť.

 

TIP: Prečítajte si článok pre tých, ktorí váhajú, ako vybrať správnu veľkosť obuvi

 

Kožená obuv sa správa inak ako syntetická obuv

Za pozornosť určite stojí aj materiál, z ktorého je obuv vyrobená. O niektoré materiály sa musíte starať viac než o iné. Ako príklad si uveďme kožu, ktorú musíte na rozdiel od syntetiky krémovať. Správna starostlivosť o obuv je základným predpokladom dlhej životnosti. Nepodceňujte ju.

 

Žiarivé farby nevydržia naveky

Sýte farby časom blednúBiela pre zmenu žltne. Kožená obuv môže v dôsledku vnútornej vlhkosti pustiť farbu a zafarbiť ponožky.

 

Vycházkové boty

Ako sa starať o obuv z kože, syntetiky a ostatných materiálov?

  • Kožená obuv: hladká useň – Hladkej usni venujte pravidelnú a dôslednú starostlivosť. Nečistoty odstráňte suchou alebo vlhkou handričkou a následne koženú obuv vysušte. Potom naneste špeciálny krém a naleštite ju. Useň rozhodne nie je vodoodolná, takže obuv impregnujte.
  • Kožená obuv: nubuk a velúr – aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Nubuk je useň brúsená po líci, velúr po rube. Ľudový názov pre velúr je semiš. Nečistite ich vodou, nemajú ju príliš v láske. Pri starostlivosti o semišovú obuv je lepšie použiť gumovú kefku, pomocou ktorej sa zbavíte nečistôt. Na oživenie farieb použite špeciálne bezfarebné alebo farebné sprejeSemiš ani nubuk nekrémujte! Impregnácia je naopak dôležitá, pretože posilní vodoodpudivosť aj odolnosť proti špine.
  • Kožená obuv: lakovaná useň – Lakovanú useň otrite vlhkou handričkou a naneste špeciálny prípravok pre tento typ kože.
  • Syntetika – Na obuv z umelých materiálov stačí len vlhká handrička. Po ošetrení syntetickej kože obuv vysušte a ošetrite impregnáciou na syntetickú obuv.
  • Textil – Textilnú obuv čistite zasucha kefkou. Na väčšie nečistoty použite navlhčenú handričku. Rozhodne obuv neperte. Mastné škvrny odstráňte čističom na textil. Obuv ošetrite impregnáciou na textil.
  • Obuv s membránou – Obuv s vodoodolnou membránou otrite vlhkou handričkou alebo kefkou. Nechajte ju vyschnúť a až potom naneste impregnáciu.
  • Neoprénová obuv – Neoprénovú obuv do vody poriadne vypláchnite a vysušte. Na väčšie nečistoty použite mydlový roztok a hubku.  

 

TIP: Ako sa starať o outdoorovú obuv sa dozviete v našom článku Impregnácia: Prečo je dobrá a ako na ňu.

 

8 tipov na zvýšenie životnosti obuvi

Držte sa nasledovných tipov a budete sa z obuvi radovať nejednu sezónu. 

 

  1. Koženú a syntetickú obuv obúvajte pomocou lyžice - Lyžicu používajte hlavne pri uzavretých typoch obuvi. Nepchajte sa do nich nasilu, inak zničíte pätovú časť. Pokiaľ má obuv šnurovanie alebo iný typ zapínania, najskôr ho povoľte.
  2. Obuv vysušte a vyvetrajte - Noha sa v obuvi potí, či sa vám to páči, alebo nie. Je dôležité, aby ste nechali obuv poriadne vyschnúť a vyvetrať, a to aj po krátkej prechádzke. Pokiaľ premokne, vypchajte ju novinami a vysušte ju. Nikdy však obuv nedávajte priamo ku zdroju tepla alebo na slnko, pretože vysoké teploty ju môžu znehodnotiť. Prirodzené sušenie síce trvá dlhšie, ale kto si počká, ten sa dočká, a ešte má v čom chodiť.
  3. Kúpte si napínače - A vložte ich do topánok. Obuv si zachová svoj pôvodný tvar.
  4. Obuv striedajte - Nenoste jednu a tú istú obuv každý deň. Dajte jej čas na odpočinok, šetrite materiál. Rovnako jej doprajte dostatok času na vyschnutie, viď bod 2.
  5. Rešpektujte účel obuvi - Nevhodným používaním obuv ničíte, a pritom nemusí ísť o výrobnú vadu. Uvedomte si, že doba životnosti sa nerovná dobe záručnej. Vždy záleží na tom, ako sa o obuv staráte, ako s ňou zaobchádzate a na čo ju využívate.
  6. Obuv impregnujte - Pred prvým použitím obuv naimpregnujte. Zvýšite jej vodoodpudivosť a odolnosť voči nečistotám. Následne nanášajte impregnáciu podľa potreby. V daždivom počasí budete impregnovať častejšie, ale vyplatí sa to. Čas vložený do pravidelnej údržby sa vám vráti v dlhšej životnosti obuvi. Hlavne v zime obuv trpí kvôli soli a iným posypovým materiálom, ktoré na nej vytvárajú biele škvrny.  Obuv čistite a ošetrujte impregnáciou omnoho častejšie.
  7. Syntetickú obuv neperte - Pokiaľ vám to výrobca vyložene nedovolí, na pranie zabudnite. Je to možno jednoduchšie než vziať handričku a ručne ju vyčistiť, ale praním môžete obuv nenávratne poškodiť.
  8. Opotrebované časti obuvi vymeňte za nové - Stielky, podpätky a iné namáhané časti možno budete musieť raz za čas vymeniť. Urobte to čo najskôr, predídete tak poškodeniu ďalších častí.

 

Prezrite si kolekciu obuvi LOAP: